11 Aralık 2010 Cumartesi

TİYATROYA GİTTİK . BENİM ARKADAŞIM YOK!

Bugün, Şehir Tiyatrolarında çok güzel bir oyuna gittik. Çok güzeldi. Melisa keyifli ve dikkatli izledi. Oyunu detaylı anlatmak istiyorum ama gücüm yok. Oyunun anlatıldığı bir siteden alıntı yapıyorum.
"Oyun, bir kız çocuğunun arkadaş arayışı olarak özetlenebilir. Ön oyunda, oyuncular ellerinde bavullarla durum komiği sergileyip seyirciyi oyuna ısındırıyorlar. Kız oyuncunun hapşırması ile erkek oyuncu bavulunu açıyor ve mendil uzatıyor. Oyunda buraya kadar simsiyah olan fon perdesi bavuldan çıkanlarla renkleniyor. Beyaz rulodan havlu, fona yapıştırılıyor; sarı bir masa örtüsü güneş, gravatlar güneşin ışınları oluyor. Oldukça hoş ve yaratıcı bir yaklaşım fona. Özel tiyatrolarda dekor için yeterli maddi desteğimiz yok diyen gruplara bu oyundaki yaklaşımı dikkate almalarını öneririm.Tren bekleyen iki yabancı, arkadaş arayan çocuğu oynamaya karar vererek ön oyunu sonlandırıyorlar.
İzleyicinin oyuncuları tanıması ve fon perdesinin düzenlenmesi seyirciyi içine alan bir şölen biçiminde gelişiyor. Oyuna başlarken de aynı uslup devam ediyor. Oyuncular, bavulların birini diğerinin üstüne açık şekilde koyarak paravan yaratıp, arkasında oyun giysilerini ve malzemelerini hazırlıyorlar.
Doğum gününde evde tek başına kalan küçük kız, pastasını alıp dışarıya arkadaş aramaya çıkıyor. Oyunun bundan sonrası erkek oyuncunun hırsız, korkuluk, çöp toplayıcısı, sihirbaz, trafik polisi gibi çeşitli tiplere girmesiyle devam ediyor. Tanışmalar, çeşitli çocuk oyunlarıyla süslenip oyun devam ediyor. Birdirbir, el kızartmaca, saklambaç, uzun eşşek, aynı anda hareket etmece, ön-dö-tua 1-2-3 (oyunu bu adla biliyorum), kukalı saklambaç, istop, kule devirmece, çuval yarışı gibi oyunlar, kız çocuğunun sahneye giren tiplerle oynadığı oyunlar. Çocuk oyunlarına geçişler tümüyle organik ve durumla bağlantılı biçimde gelişiyor. Örneğin çöp torbasına eğilen adamın üstünden atlayıp uzun eşek oyununa başlanıyor. Bir çocuk oyunu şöleni adeta oyun. Müzik ve efektlerde bu oyunların geçişlerine yardımcı oluyor.
Dekor olarak herhangi bir nesne kullanılmasa da, görsel zenginlik oyunda efektlerle yaratılıyor. Pastanın maytabından tutun da, kız çocuğunun sokakta her karşılaştığı tipleme için havaya savurduğu kağıt kırpıkları, görselliği artırıyor. Işık, sahne, efekt ve kostüm tasarımcıları, oyuna destek veren ve bütünlüğe hizmet eden tasarımlarıyla başarılı bir çalışma çıkarmışlar. Küçük kızı oynayan oyuncunun kostümü, bir okul çocuğu formasının nasıl bu kadar güzel stilize edilebileceğinin kanıtı. Bir pantolon, bir bluz, bir yaka ve saça takılan iki fiyonkla hem oyuncunun yaşı gizlenmiyor, hem de küçük bir kız çocuğu olduğuna inandırıcılık sağlanıyor. Sihirbazın sahneye gelişinde de efektler devreye giriyor. Sadece basit ve yeterli iki sihirbazlık oyunuyla, sahnede inandırıcılık ve gereken etki sağlanıyor."


Burada bahsedilmeyen birşey var ki bence önemli birşey, oyun esnasında müziğe bir de canlı müzik eşlik ediyor.