13 Şubat 2011 Pazar

DORA MAAR & PICASSO SERGİSİ VE NATALİ'YLE BULUŞMAMIZ....


Çekirdek Sanat Atölyesi geleneksel sergileri kapsamında düzenlemiş olduğu Leonardo Da Vinci`nin baş yapıtlarından Mona Lisa ile başlayan ve Nuri İyem`in bir kadın portresi ile süren ve daha sonra Modernist dönemin tipik sanatçısı Van Gogh`un otoportreleri ile devam eden "Yorumlar Sergisi" Picasso'nun "Dora Maar" portreleri ile devam ediyor.

Dora Maar 1936 yılı başında Paris'te sürrealistlerin uğrak mekanı Les Deux Magots kahvesinde ellerini kanatıyordu tahta masanın altında. Bir İspanyol, bu kadını fark etti ve kadına yaklaşıp eldivenlerini istedi. O eldivenler yıllarca o İspanyol'un vitrinini, Maar'da Picasso'nun hayatını süsledi. Dora, Guernica'nın, Ağlayan Kadınlar dizisinin ve sayısız birçok başyapıtının esin kaynağı oldu. / haberden alıntı...


Sevgili  Natali ve Nelly'de bu sergiye katıldı. Melisa'yla birlikte sergiye gittik. En çok beğendiklerimizi fotoğrafladık.

                                                             Natali'nin resmi...
                                                         Nelly'nin resmi...Sergi sonrası, Beşiktaş Starbucks'ta oturup , Melisa'nın rahat bıraktığı kadarıyla sohbet ettik:) Lokumlarda anneme...

9 yorum:

francesca mckennitt dedi ki...

Melisa'nın bu yaşta bunca sergi görmesi ne hoş. Çok özeniyorum ona valla :)

BAYKUŞ GÖZÜYLE... dedi ki...

Zeynepcim,ne tatlısın , ne güzel hazırlamışsın post'u...Çok teşekkür ederim,harika bir gündü,en kısa zamanda yine beklerim :)))İyi haftalar diliyorum...

Didemin Guncesi dedi ki...

Zeynepcim, ne kadar güzel bir gün geçirmişsiniz ana-kız :) Lokum kutusu çok şirin !

CEPAYNASI dedi ki...

güzel bir günmüş:))

Buket dedi ki...

çoook kıskandımmm

deep dedi ki...

dora maar, picasso (çook severim), guernica ( en sevdiğim üç tablodan biridir-diğer ikisi, escher-relativitiy, h.bosch-the garden of earthly delights, favorilerim, 1500'ler felemenk ressamlar), starbucks, lokumlar.
:)

Deli Anne dedi ki...

Ne güzel olmuş.. hele şu kahve ve lokum.. Ne zaman Picasso deseler, ne zaman bir resmini görsem gülesim gelir inceden inceden.. avrupa'da bir dönem kadınlar brbirlerine kızdıkları zmaan -Picasso'ya model olasın-diye beddua ederlemiş.. bir yerde okudum ve unutmadım bu kelamı:)

Profösör dedi ki...

Paylaşımların için teşekkür ederiz.


Kandilinizi kutlarım..

Bu arada.. Yanınızda taşıyacağımız bir kitap..
Her derde deva ilaç gibi sakinleştirici bir kitap..
Bu kitapla ilgili tanıtıcı bilgileri bütün blogçu doslarımla sayfamda paylaşıyorum.

Memnun kalacaksınız.. Mutlu olacaksınız..

http://mefkuremiz.blogspot.com/

Defne Soysal dedi ki...

Butun resimler birbirinden başarılı ve yaratıcı değişik teknikler kullanılarak yapılmış. Büyük emek, çok beğendim bu sergiyi.Katılan tüm ressamların eline sağlık.Sizin için de doyulmaz bir gün olmuş.Finali de çok güzel yapmışsınız.Keyifleriniz, güzellikleriniz bol olsun.