8 Mart 2011 Salı

BLACK SWAN


Sevgili http://deepblueeagleforever.blogspot.com/ Deepblue ile aynı zamanda izlemişiz bu sanat eserini, ona yorum yazarken, bir post haline getireyim dedim. Normalde izlediğim filmlere fazla yorum yazmak hoşuma gitmiyor. Ancak beni çok derinden etkileyen filmler için düşüncelerimi rahatlıkla söylemek istiyorum.
Filmi yalnız hissettim , yüz ifadelerimle, hislerimle, filmden yansıyan acılarla acıyan canımla, ay offlarımla başbaşaydım. Filmin dışına hiç çıkamadım. Normalde arada bir koparım, kalkarım su içerim, dolanırım, kaldığım yerden devam ederim. Bu öyle olmadı. Yaşadığı hırsı, heyecanı, bunalımı, kaybolmuşluğu bende yaşadım. Kaslarım, kemiklerim, tenim acıyordu sanki, yüzüm sürekli buruşuk bir vaziyette. Başarıya odaklanmış bir şekilde....  Bir rüzgar esintisi gibi, ruhumu etkiledi. Bir sporcu olunabilinir , ama balerin olmak için biraz acıya dayanıklı olmak gerekiyor. Tüy gibi olmak için, az ve öz yemek, kasların sürekli esnek olmalı. Dinç, enerjik,disiplinli olmalı ve yaşamalısın. Çevrendekilerde buna uyum sağlayabilmeli ki, yalnız olmamalısın. Natali'nin çabası mükemmeldi. 1,5 yıl boyunca eğitim almış. Kendini geliştirmiş. İncelmiş, kaslarını esnetmiş, vücudunun heryerini kas yapmış. Bence bir oyuncu olarak, üstüne düşenden daha fazlasını yapmış. Balerin olmuş. Bundan sonra da bir balerin olarak yaşayabilir. Aslında bir balerin olmak için küçük yaşta bir denemeden geçiliyor. O yaşta baleye uygunsan devam ediyorsun, uygun değilsen, hiç devam etmeye gerek yok. Bu kadar iyi bir oyuncu olabilmek için gerçekten agresif olmak ve çok büyük bir hırs gerekiyor.
Filmde hiç gözümün önünden gitmeyen sahneler, kameranın Nina'nın boynunu zarifliğini çektiği sahneler, ayak parmaklarının birbirine yapışık gördüğü ama umursamadığı sahne, ve filmin sonunda, döne döne siyah kuğuya dönüşmesi, benimde duygularımın tavan yaptığı sahnelerdi. En kısa sürede ikinci defa izleyeceğim.

16 yorum:

birgünlük dedi ki...

yaa, dediğim kadar varmış dimi film :)

ben de yalnız izlemiştim, daha keyifli oluyor sanırım :)

Sihirli Günce dedi ki...

Daha önce izlemedim bu filmi ama böyle anlatınca izleyesim geldi ama sanki yalnız izlenmeli..öyle hissettim.

CEPAYNASI dedi ki...

çok etkileyici bir filmdi gerçekten...

Tibetin annesi dedi ki...

bu filmin o kadar yorumunu okudum, daha izlemeye fırsat bulamadım. sinir oluyorum kendime :(

Didem Yazici dedi ki...

ben filmi yarısına kadar izleyebildim. Yorgundum, gergindim izlerken. Filmde biraz gergindi. Ama o kadar güzel anlatmışsınki, tekrar en başından izlemek istedim Zeynepcim.

Elifinelizi dedi ki...

ne güzel dile getirmişsin filmi gerçekten merak ettim yakın ilk boşlukta izleyeceğim mutlaka

Elifinelizi dedi ki...

bu arada bursadan kucak dolusu kırmızı karanfiller ile kadınlar gününü kutluyorum . sevgiler

Defne Soysal dedi ki...

Natale Portman bir kez daha yıldızlaştı gözümde, filmi seyrettikten sonra tüm kalbimle Oscar'ı almasını istedim. Bu rolü oynamak hele iyi oynamak çok zor, Natale bunu tereyağından kıl çekerrcesine başarmış. Başarı ödüllendirilmeydi, hakketti.

deep dedi ki...

süper yazmışsın.
son onbeş dakka ağladım.
:)

oyunculuk böle bişi işte.
işini severek yapmak.

İkiz Annesi dedi ki...

Çok güzel yorumlar okuyorum filmle ilgili hala fırsat bulup seyredemedim çok üzgünüm:(

Burcu dedi ki...

çok istiyordum izlemeyi şimdi daha çok merak ettim sen anlatınca ne iyi dile getirmişsin duygularını :) izlemek şart oldu vallahi sevgiler canım :)

özlemköse dedi ki...

Burada gerçek Black Swan ;
http://www.youtube.com/watch?v=anktzD1hU-E

:):):)

Meyra dedi ki...

off zeynepcim sen ikinci kez diyince daha izleyemediğim için üzüldüm, bu hafta sonu kesin izlicem çok meraktayım herkes beğendi filmi..

Zeynep Özmen Ünlü dedi ki...

Özlemcim, paylaşımın için tskler.
Meyracım, güzel bir sanat filmi. hoşuna gidecektir.
Burcucum, duygularımı güzel dile getirdiğimi söylemen hoşuma gitti.

Zeynep Özmen Ünlü dedi ki...

Didemcim, mutlaka tekrar izle.

Bir günlük, dediğin kadar varmış.
İzlemeyenler mutlaka izleyip, sonrasında yorum yapsalar...

BAYKUŞ GÖZÜYLE... dedi ki...

Güzel anlatmışsın filmi,ben sinemada izledim tabi daha ihtişamlı oluyor...Biraz gerginlik var ama zaten filmin türü de bence psikolojik gerilim olmalı...