İSTANBUL Hayalden Gerçeğe Sözden Yazıya " Neşe Mesutoğlu"


Bu kitabı okurken, sadece altını çizmekle kalmadım. Ayrıca bir de defter tuttum. İstanbul'da yaşayıpta, rüyada gibi etrafta dolaşmanın ne demek olduğunu gördüm. Tam hakkını vermeden yaşıyoruz bu şehri. Vermemize imkan yok. Günlerimiz nefeslerimiz yetmez İstanbul'u yaşamaya. Neşe Mesutoğlu'da İstanbul'u yaşayanları , en iyi dile getiren ve en iyi dile getirecek, ve bence her biri de İstanbul'un sembolleri olan insanlarla röportajlar yapmış.Bunları bizimle paylaşmış. Bence çok değerli bir kitap ve neredeyse tarih kitabı niteliğinde. Bu değerli kişilerin çoğunun adını bile duymazken, Google'dan hepsinin resmine bakıp, haklarında kısa bir araştırmada yaptım.
Kentin dokusu, tarihi, değişik kültürden insanları, İstanbulluluk, sokakları, caddeleri, tatları, kitapevleri, yemek yenilecek yerleri, yazarları, şairleri, anıları, ve bu kişilerin kimliğiyle birlikte yaptıkları işlere göre ve onların tercihlerini, bu değerli insanların kendi ağzından ve neredeyse konuşma şekliyle birlikte bizimle paylaşmış.


Yahya Kemal'in dediği gibi " Sade bir semtini sevmeye ( ve yazmaya) bir ömrün yetmeyeceği " kadar kadim, hem onunla yaşaması çok zor hem de meydan okuyucu güzellikte bir şehir İstanbul.( Buket Uzuner)

"Nereye gidersen git bu şehir peşinden gelecektir ." Kavafis

"Esasında İstanbul mu sevdiğimiz, çocukluğumuz mu, geçen yıllar mı? bilemem" Mihail Vasiliadis

Kitapta Roma devrinden kalan tarihi eserler, Bizans İmparatorluğunu kuruluşu, Bizans adı nereden gelmiş, Doğu Roma imparatorluğu, Latin İmparatorluğu, ve Türkler, San Marco kilisesine kaçırılmış tarihi eserlerimiz, Çemberlitaş'ın altında ki kutsal emanetler, Cenovalılar, cami olarak kullanılan kiliseler, Menderes tarafından yıktırılan tarihi yerlerimiz, Nostalji , anılar,  Nazım Planı, Meyhaneler ve kültürü, Çiçek pasajı, Sümerlerle bağlantımız ve bunun gibi gibi bir çok konuya değinmiş herkes. Herkes kendi penceresinden anlatmış İstanbul'unu .  Bir de , bu insanların İstanbul'u en iyi anlatan yazar ve kitap tavsiyelerine göre  derlediğim bir liste var. Okumak lazım ! diye bir liste yaptım.


Al işte İstanbul ! ... Çetin Altan
Sodom ve Gomore...... Yakup Kadri
Huzur
Beş şehir ...... Ahmet Hamdi Tanpınar
Aynanın içindekiler
Kurtlar Sofrası ..... Atilla İlhan
Müfettişler Müfettişi
Üç kağıtçı ............Orhan Kemal
İstanbul.............Latife Tekin
Ağır Roman..............Metin Kaçan
İstanbul...........Evliya Çelebi


Mutlaka okuyun derim bu kitabı...

Arka Kapak

İstanbul'u sevmekle başladı her şey… Bu sevgiyle yaşayan otuz dört kişinin yüzlerce anısını gün ışığına çıkarma arzusu ile devam etti. Onların şahitliklerinin izinde şehrin dokusunu, tadını, kokusunu, sesini, yapısını, insanını, yemeğini, suyunu, havasını tanıtma ve anlatma yolunda bir serüven başlamış oldu.

Bu serüvene eşlik etmek isteyenler bu kitapta;

Ahmet Ümit'in "İstanbul'u Savunma Derneği" hayalini,
İlber Ortaylı ile Kerem Görsev'in "zaman makinesinde İstanbul'u dolaşma" isteğini,
Çetin Altan'ın "2112 yılı İstanbul'unu,
Ara Güler'in kendisini "İstanbul'un simgesi" ilan edişini,
Ediz Hun'un "eski Yeşilçam filmlerindeki mekânları" anlatışını,
Anjelika Akbar'ın "İstanbul'un sesi"ni yorumlayışını,
Ayhan Sicimoğlu'nun "büyük İstanbul otoparkı" projesini,
Artun Ünsal ve Mehmet Yaşin'in "İstanbul'un unutulmaz lezzetleri peşinde, mekânlar" ile ilgili tüyolarını,
Aydın Boysan'ın "İstanbul ve balık" hakkındaki engin bilgisini,
Emre Kongar'ın kızlarına "İstanbul'da güvenli seyahat" hakkındaki tavsiyelerini bulacaklardır.

Ayrıca okurlar;

Buket Uzuner, Semavi Eyice, Hıfzı Topuz, Güngör Uras, Soli Özel, Muazzez İlmiye Çığ, Mihail Vasiliadis, Rıfat Bali, Samim Akgönül, Garo Mafyan, Erol Deran, Giovanni Scognamillo, Sami Kohen, Natali Gökyay, Mehmet Gürs, Serdar Gülgün, Hüseyin Dirik, Komet, Geveze, Turgay Artam, Nazan Ölçer ve Deniz Ülke Arıboğan gibi isimlerin değerlendirmeleriyle anılarına da tanık olacaklar.

Röportajları yapan Neşe Mesutoğlu, Saint Benoit Fransız Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi mezunudur. Aynı üniversitede "medya araştırmaları" üzerine yüksek lisans yapmıştır. Meslek hayatına öğrencilik yıllarında Milliyet gazetesi dış haberler bölümünde staj yaparak başlamıştır. Halen Milliyet Cadde ekinde "İstanbul röportajları" bölümünü hazırlamaktadır.

Yorumlar

okuyan dedi ki…
İstanbul'da yaşayıp İstanbul'u yaşayamayanlar kervanındayım:) Bir süre sonra doğduğum, büyüdüğüm şehri arkamda bırakıp uzaklara giderken sonraki gelişlerimde İstanbul,'u keşfe çıkmanın hayalinde olacağım.
Çok güzel bir paylaşım olmuş, teşekkürler.
Işın dedi ki…
İstanbul hakkında yazılmış her kitabı okumaya çalışırım. Bu kitaba hiç rastlamamışım nedense. 2baskıyı bile yapmış oysa. Teşekkürler bize tanıttığınız için.
Syhn dedi ki…
"ay tam senlik oku" diyorsun yaniii
Aslı dedi ki…
İstanbul yaşandığı kadar da okunması gereken bir şehir. Okumadıklarım var listede, not alıyorum. Çok tskler..
Red Riding Hood dedi ki…
♥ Yanlız o defter ne güzelmiş yahu ! :))
gulsah dedi ki…
Ailecek İstanbul doğumlu olmamıza rağmen bir çok yerini bilmeyenlerdeniz.
Ama bunu aşmak adına eşimle yola çıktık geçen sene...
Bu kitapla daha bir pekişicek sanırım.
Paylaşım için teşekkürler.
Keyifli haftasonları.
Melange dedi ki…
Zeynepcim cok tesekkürler bu güzel ve degerli kitabi bize tanittigin icin..hemen edinmeye calisacagim
sevgiler
Kitabın kitap kardeşliği ile bana geleceği günü bekliyor olacağım;))
tülin dedi ki…
Benlikmiş tam olarak.Teşekkürler.
Ben şimdi herkese tek tek yorum yazdığımda , hepinizin mailine bu yorum düşüyor mu merak ediyorum... Herkese eskisi gibi tek tek cevap vermek istiyorum. Ama bloglarda ki değişiklikler bir hayli sıkıntı oldu. Yorum ulaşan varsa bilgilendirirse çok memnun olurum. Bazısının ulaşıp, bazısının ulaşmadığı durum varsa, bunu da tespit etmek istiyorum....

Bu kitap için kitap kardeşliği yapabiliriz. Natalicim senden başlar, sonrasında da kim isterse ona gönderebilirim.
Sevgiler hepinize

Popüler Yayınlar