25 Mayıs 2012 Cuma

OKULA GİDEN ÇOCUĞU OLANLARA GÖRSEL BİR TAVSİYEBiz 1. sınıfı tatlısıyla, acısıyla, ekşisiyle bitiriyoruz. İyisiyle kötüsüyle, neşesiyle öfkesiyle ... Hergünü farklı bir olayla, bir haberle kapattık. Her akşam dersimiz vardı evde. Bu dersler sadece ödev değildi, insanlık dersleriydi çoğu. İyi insan olma, sabırlı , anlayışlı, öfkesini kontrol eden insan olma öğretileriyle dolu derslerdi.
Melisa , diğer çocuklar gibi hareketli, uyum sağlama dönemini deneyimlerle atlatan bir çocuktu. Olayları olgunlukla karşılamayı ve hatasını tekrardan tekrarlamaması için neler yapacağını öğrettik.

Yaşadığım olaylarda, anladım ki olgunluk anne-babadan başlıyor. Yüzü gözü yara , kolları bacakları morluk , tırnaklanmış, çimdiklenmiş, ezilmiş, itilmiş , düşürülmüş, parmakları kapılara sıkıştırılmış, eşyaları yerlere dökülüp üzerine basılmış ve aklıma daha gelmeyen bir sürü örnek... Tüm olayları tek tek irdelerken, anlatım aşamasında, kendisinin nerede hatalı olup düşünmesi gerektiğini göstermeye çalıştım. Sınıfına yaptığım ziyaretlerimde , daha evvel anlattığı arkadaşlarının saçlarını okşayıp hatırlarını sordum. Çok tatlı ve akıllı bir çocuk gibi göründüğünü belirtip, Melisa'ya da kin tutmamasını öğrettim. Bence doğru olan buydu.


Ama gelin görün ki, olgun olamayan velilerle karşı karşıya kalabilme gibi durumlarla karşılaşabileceğimin farkına vardım. Bu gibi durumlarda, bence cesareti olanın gelip rahatça konuşması ve karşılığında bir çay ikramıyla karşılaşması gerektiğini düşünüyorum. Neyseki öğretmenimiz bu konuda benim olgunluğumda...
Hiçbir çocuk suçsuz değil. Hepsi insan ve toplum ilişkilerinin temellerini atıyorlar bu ortamda.

Şimdi gelelim filmimize. Ben bu konularla uğraşırken, filmizle sitesinden film ararken karşıma bu film çıktı. Roman Polanskinin yönetmen olması ve tabii ki oyuncular ve konusu beni cezbetti.

İki aile . Çocukları kavga ediyor, biri ağzından yaralanıyor ve evde buluşmaları ve konu üzerinde konuşmaları , çözüm bulmaya çalışmaları, bakış açıları , hal ve tavırları sergileniyor.

Her veli , okula başlayan çocuklarının şiddet uyguladıklarını ya da şiddet gördüklerini bilir. Bunun nedenlerini, nasıllarını ve kaynaklarını görebiliyorlar bu filmde. Bu konu dikkatlerini çeken, her ebeveynin izlemesi gereken bir film olduğunu ısrarla tavsiye ediyorum. Hatta okul tarafından toplantılar esnasında toplu gösterimde yapabilirler, ya da izlemek mecburidir şartıda koyabilirler. Ebeveynlerin olgunlaşmasına katkı sağlayacaktır.

8 yorum:

tuba dedi ki...

FİLMİ KIZINIZLA MI İZLEDİNİZ ACABA?

Zeynep Özmen Ünlü dedi ki...

Merhaba Tuba, kızımla izlemedim. Anne ve babalar için bir film. Onlar izleselerde anlamazlar.

laleninbahcesi dedi ki...

Zeynep izlemiştim bu filmi ve çok beğenmiştim.Tam bir kara komedi örneğiydi. Yalnız o vazodaki sarı lalelerden ne istediler. Başına gelmeyen kalmadı:)

Didem Yazici dedi ki...

Filmi merak ettim bende Zeynepcim! İlk firsatta izleyecegim.

MAVİANNE dedi ki...

önerin için teşekkürler
merak ettim
izleyeceğim

BAYKUŞ GÖZÜYLE... dedi ki...

Bu filmin tiyatrosu Vahşet Tanrısı'nı iki yıl önce izlemiştim Zeynepcim:)
Tiyatrosu da çok güzeldi Zerrin Tekindor oynuyordu...

Derya dedi ki...

Filmi ilk fırsatta bende izleyeceğim.Bu arada soyaddan adaşız:)

Füsun T. dedi ki...

Ne enteresan,filmi yarıda bırakıp çıkmıştım, parama üzüldüm. Zevklerin farklılığı bu işte. :)