7 Ekim 2012 Pazar

WİNTERTHUR'A TEPEDEN BAKIŞ / GOLDENBERG

Winterthur'a Goldenberg'ten bakmak büyük keyiftir. Her gittiğimde, bu tepeye çıkar, herşey yerli yerinde duruyor mu diye eniştemle sohbet ederdik, ve herşey yerli yerinde duruyordu. En son 10 sene önce çıkmıştım. Bu sefer maalesef yeni uzun binalar ve kulevinçlerle karşılaştım. Bu uzun yeni binalar görselliği bozmuş. İçim burkuldu. Doğduğum şehir burası benim, habersiz odama girmişler gibi hissettim kendimi, ya da izinsiz masamdan çekmecemden birşey almışlar gibi. Tarihi yapısında o görünen iki uzun bina yara gibi duruyor.
Ben fotoğraflarda eski şehiri dikkate aldım. 

Manzarayının izlendiği park. Kitap okuyanlar, uzun uzun dalıp gidenler, yürüyüş sonrası dinlenenler, huzur dolu bir yer. 360 derece panaromik görüntü var. İnanılmaz etkileyici.
Sağ tarafımda duran beyaz uzun bina , doğduğum hastane. Doğumhaneler en üst kattaymış. Annem bulutların üstünde doğdun derdi :) 17 sene evvelde , teyzem doğduğum kata çıkarmıştı beni. Annelerle sohbet etmişti. Beni anlatmıştı. Bebekleri küvezinde görmüştüm.
Tepeden istediğiniz yöne yürüyerek inebilirsiniz. Her yerde bu tabelalardan var. Mesela teyzemin evi; Oberwinterthur'a 20 dakika yürüme mesafesi varmış.

 
Melisa'yı eniştemin yanına bıraktık, manzarayı izlemeye, biz de eşimle birlikte başbaşa biraz Goldenberg restaurantında oturup keyif yaptık.
 
 
Manzaramız
Weissbeer 


 
 Melisa çeşme başında
 
Ben görünce asansör zannettim. Ama tuvaletmiş. DAğ başında, tepe başında... Umumi tuvalet. düğmeye basıp asansöre girer gibi giriyorsunuz.
Sabun , su, el kurutma hepsi bir arada.


Tertemizdi.
 

Bu da dışarda köpeklerin temizliği için.
 
Gezi Zürihle devam edecek...
 
 

11 yorum:

okuyan dedi ki...

Haklısın, maalesef yüksek binalarla doğayı katledip, göz zevkini de bozuyorlar insanın.
Fotoğraflara bakmak çok keyifli.
Sevgiler ^-^

Füsun T. dedi ki...

ne güzel bir yermiş, sende çok hoş çıkmışsın :)

Hatice Mungan dedi ki...

Gercekten de cok hos bir görüntüsü varmis.

tülin dedi ki...

Ne güzel bir yer,ne güzel bir sonbahar.

Bir Dut Masalı - nUnU dedi ki...

ama herşeye rağmen o yeşillik, düzen ,öyle alıp götürüyor ki..
renkler muhteşem..

Nesrin dedi ki...

el yıkama sabun ve kurutma süper!

Yolcu dedi ki...

Ne kadar berrak ve temiz bir yeşil renk var tüm fotoğraflarda. İnsanın bu yeşil tonlarının canlılığında kaybolası geliyor.

Gul Sen dedi ki...

müthişti yine :)

SEMİ26 dedi ki...

yani görünce gene yok artık dedim zeynep daha neler dicektim resimleri görünce şaşırdım tepe başında wc süper ya .. bzid eolsa allahım orda hiç bri şey yerinde kalamz hemen çalarlar ve içeriye kokudan girilmez..

deeptone dedi ki...

ne güzelmiş şehir ve yeşillikler.
bi de doğum o ayrıtılar pek sevimli.
:)

Semi M.Eller dedi ki...

Doğduğun yeri gidip görmen ne güzel!
Her ne kadar yeni binalar yapılsa da hala çok güzel, çok yeşil!