14 Kasım 2012 Çarşamba

FRANSIZ KONSOLOSLUĞUNDA FRANSIZCA ÖĞRENMEK

Fransız Konsolosluğunun , talep üzerine açtığı çocuklara yönelik Fransızca kursunu uzun zamandır takip ediyordum. Bu sene talep üzerine açıldı ve biz de 2 ders kaçırmamıza rağmen, zorla ve sadece Melisa'nın merakını, isteğini ve motivasyonunun, öğretmene ispatından sonra kaydımızı kabul ettiler.

İlk önce kayıt için gittiğimde, sekreter hanım, 2 ders kaçırdığı için kayıt kabul edemeyiz dedi. Bir sonra ki kurs için not aldı. Ama ben diğer sınıfın ne zaman açılacağından emin olamadığım için, ve hatta 2 sene sonrayı beklemek istemediğimiz için , ikna olamadım. Ders zamanı öğretmenle görüşmeyi ve eğitimci olarak onun beni ikna etmesini istedim. 2 hafta önce ders başlamadan , sınıf öğretmeniyle sohbet ettik. Öncelikle öğrencinin istekli olması ve motivasyonu çok önemli, dedi. Melisa'da gözlerini açmış pür dikkat sohbet boyunca öğretmeni izleyince, öğretmen, bu çocuğun motivasyonu var, Melisa bu işi yapar dedi. Sınıfta bir arkadaşı var mı, notları alıp, onunla dersleri tekrar etmesi ve dersleri telafi etmesi gerekli dedi. Aynı kursa, çok sevdiğim bir arkadaşımın oğluda geliyor. Onun defterinden gerekli notları alıp, telafiye söz verdik. Bu arada öğretmenimiz, derslere girdikten sonra Melisa hakkında kararını vereceğini söyledi, ve sonunda katılımı  ve motivasyonu yüksek olduğu için , gelebilir onayını verdi.

Biz iki haftadır,yüzme dersinden sonra, cumartesi günleri Taksim Fransız Konsolosluğuna gidiyoruz.
Melisa derslere keyifle katılıyor, çok mutlu ve her akşam eve geldikten sonra tekrar yapmak istiyor.
Kursun ilk günü, Remzi kitap evinden Fransızca ilk bin kelime adlı bir kitap aldım.


 Temel ilk bin kelime. Aklınıza ilk, telafuz sorunu nasıl hallolucak diye bir soru gelebilir. Onu da bir internet sitesini referans gösteriyor ve kitapta tüm kelimelerin telafuzunu dinlemek için yol gösteriyor. Eve gelince heyecanla başladık. Aynı gece, google'da tüm Fransızca telafuz, Çocuklara Fransızca gibi siteleri araştırdım ve çok güzel bir site buldum. www.petralingua.com İngilizce, Fransızca, Almanya, İtalyanca,İspanyolca, ve hatta Çince. Çocuk düzeyinde. Haftalık, aylık, senelik üye olunuyor. 3 ay için 6 Eur. ödedim. Derslerine bakınca ilk derslerin, sınıfta okutulanla paralel olduğunu gördük ve telafisini yaptık. Sınıfta telafuzun nasıl yapıldığını bilemiyorum, o yüzden evde yardımcı olmak zor olurdu, ama iyi ki bu site varmış. Dersten sonra tekrar yaparken faydası oluyor.

Neden Fransızca da İngilizce değil diye soracaksınız biliyorum. Fransızca zor bir dil. Bunu öğrenirse ya da temel taşlarını oluşturursa diğer dilleri daha rahat öğrenecek. Fransızca'dan sonra İtalyanca  ya da İspanyolca öğrenmesi kolay olur. İngilizce zaten hayatında olucak, zaten öğrenecek. Ama tam kavrama ve öğrenmesi kolayken ve bu kadar da istekliyken , bu fırsatı değerlendirmek istedik.

Kursta tanıştığımız bir veli, simültane Fransızca tercümanlık yapıyor. Fransız kolejlerinden birinde okumuş. Kızını 5. sınıf itibariyle bir Fransız kolejine göndermek istiyormuş. Konsoloslukta öğretilen çocuk Fransızcası 2 kur bitince, 5.sınıf düzeyine getiriyormuş ve bu tip okullara devam etmek isteyen öğrencilere bir kurs niteliği de taşıyormuş. Bizim buna niyetimiz yok tabi. Devlet okulunda okuturken , yapabildiğimiz kadarıyla, bireysel kimlik gelişimine destek olmaya çalışıyoruz.

Melisa öğrenmekten sıkılmayan ve kaçmayan bir çocuk. Sadece zorunlu kılınan okul ödevlerini, yapmakta sıkıntısı var. Yanında biri varken yapmak istiyor. Daha bu sene, ben eve gelmeden ödevleri yapıyor ve geldikten sonra kontrole başladık. Arada bir kaytardığı da oluyor. Onun dışında Fransızca ve önceden beri evde CD'lerden yaptığı ( Tell me More İngilizce seti) İngilizce dersleri ona sadece oyun ve dersten kaçış ya da dersten sonra ödül gibi geliyor.

Geçen haftasonu Megaaritmetikle/ Megahafıza ilgili bir deneyimimiz de oldu. Ondan daha sonra bahsedeceğim. Konsantrasyon, hafıza gelişimi ve odaklanma konusunda fayda sağlıyor.

9 yorum:

Wtsnselin dedi ki...

http://egitimhan.blogspot.com/ blogumda kitap çekilişi var. Bunu böyle yorum yapmak hoş bir davranış değil farkındayım ama büyümek için yapmak zorundayım.

Wtsnselin dedi ki...

http://egitimhan.blogspot.com/ blogumda kitap çekilişi var. Bunu böyle yorum yapmak hoş bir davranış değil farkındayım ama büyümek için yapmak zorundayım.

gülşah dedi ki...

Merhaba Zeynep.
Şimdi ki çocuklar ne kadar şanslı.
Sana katılıyorum İngilizce zaten bir şekilde hayatında olacak, ıonun yanında başka diller de öğrenmesi ne kadar faydalı.
Bir arkadaşımın oğlu da Mantel Aritmetik kursuna gidiyor ve arada ki farkı görmek müthiş.
İyi akşamlar.

tülin dedi ki...

Küçük oğlum lisedeyken Ted Kolejinin fransızca kursuna devam etti.İlk kuyrdan sonra dershane ile çakışıyor diye bırakmak zorunda kaldı.Melisanın erken başlaması iyi olmuş.Sonraki yıllarda sınavlara hazırlık ön planda oluyor.Hayırlı olsun kızıma.

Aslı dedi ki...

Küçük yaşta dil öğrenmek daha kolay bencede. Melisa'nın öğrenme isteği çok fazla gerçekten ve buna Fransızca ile başlamasıda çok iyi. Kutluyorum Melisa'yı ve hayırlı olsun.

Didem Yazici dedi ki...

Akıllı kızım, sporda yapar, fransızca da öğrenir, hafızasını da kuvvetlendirir :)

bir kase lezzet dedi ki...

kolay gelsin canımcım:))

Penpaland Team dedi ki...

https://www.penpaland.com adresinden kendinize pratik yapmak için bir dil arkadaşı edinebilirsiniz.

nurhayat dedi ki...

Merhaba Zeynep Hanım,

Konsoloslukla kurs için nasıl temasa geçtiniz?

Kurs ücretleri hakkında bilgilendirebilir misiniz?

Kurs için yaş sınırlaması var mı?

iyi akşamlar