KISACA GÜNDEMDEKİLER


Yan dairemize yeni taşınan aile çoook gürültülü. Konuştuklarını anlamıyorum. Farklı bir dil. Çocuklar tepiniyor, baba bağırıyor, dede hepsine birden bağırıyor, herkes susuyor. Ama beni susturamıyor. Benim sesim bu aralar, ders çalıştırırken hepsini birden bastırıyor. Zemin kattakilerin kesin kulakları tırmalanıyor. Melisa'ya saatleri öğretmeye çalışıyorum da. Sakın yanlış anlaşılmasın, tabii ki geç ve zor öğrenmek hakkı. Ama ödev yapmamak için kitaplarını okulda unutmak, ödev yapmamak için, okuldan eve geldiğinde, bana telefonda ödevim yok , demesi beni çileden çıkaran konular. Ders çalıştırırken bu kaytarmalar aklıma geldikçe deliriyotrum.

Her sabah 7'de kalkış. Küçük hanım'ın yemek termosunun hazırlanması. Neyse ki mikrodalga gibi bir faydanın farkına vardıkta .. 2 dakikada tüm yemekler ısınıyor ve termosa konuluyor. Neymiş efendim, okulun yemeklerini değil, evinin yemeklerini yemek istiyormuş. Neymiş efendim, akşam ki yemeğimizi fazla yapabilirmişim, öğlene ayırabilirmişim. Neymiş efendim, akşam fazla yemeyip, yemekleri ona ayırmalıymışız.

Yıl sonu geldi. Müşterileri ziyaret başladı. Dün Yenibosna, bugün Gebze, yarın Şişli... öbürgün...daha belli değil.

Fransızca öğretmeni, hiç eksik istemiyor. Ensemden yakalayıp, bu çocuk sayıları tam öğrenememiş hanımmm, lütfen bir an evvel tamamlasın. Dersler zorlaşacak, temeli iyi olsun, diyip bana parmak gösteriyor. Kendi eğitim sistemimiz bu kadar katı değilken, Fransızların disiplini beni son derece şaşırtıyor.

Mesnevi Terapi'de altını çizdiğim yer. Duygusal zeka denilen şey, bilinçsizde olsa Mevlana'nın öğretilerinin sistematize edilip metodolojisi oluşturularak bütün dünyaya sunulmasıdır.Duygusal Zeka aslında Mevlana'nın bilimsel karşılığıdır.

Bir nefes İstanbul kitabından ,Aret Vartanyan demiş ki... ben kendimi buldum bu yazıda...
"Birincisi, bir odada on kişi bile olsa oradaki her eylemin, ayrıntının tarafımca hızlıca yakalanması, yorumlanması , ikincisi de tanıştığım birinin kişiliğinin içime dolması... "
Ofiste yanlız çalışmak istememin nedenlerinden biri, kulağım gözüm her yerde, odaklanma problemim var. Bu da çok yoruyor beni..

Yorumlar

Buket dedi ki…
Allah yardımcın olsun zeynep. komşu önemli, evinde de rahat edemezsen bundan ötesi yok. saatler konusunda endişe etme. 2.sınıfta tam algılayamıyorlar. ama 3. sınıfta daha çok oturuyor. fazla zorlama bence..
tülin dedi ki…
Hepsi geçer desem ??
okuyan dedi ki…
Senelerce komşulardan çok çektim. O yüzden sana sabır ve kolaylıklar diliyorum.
Sevgiler ^-^
laleninbahcesi dedi ki…
Komşu işi çok önemli
Buraya taşındığımızda insanlar birbirlerine mutfak balkonlarından sesleniyordu. ..Mutfak balkonlar hep aynı tarafta... İlk günler hafif bir şok yaşadım. Bir kaç gün geçti, mutfakda film izliyorum ama mümkün değil . Kendi kendime ama sanırım oldukça yüksek sesle söylemişim:)) nasıl bir iştir bu yaaa demişim.Pıt kesildi sesler ve odur budur tık yok:)

Melissa'ya gelince adamım ya haklı akşamdan az yeseniz problem kalmayacak:))

Çook öptüm ikinizi de
Bugday Tanesi dedi ki…
Zeynepcim,başında epey iş ve yorulduğunu hissettiğim bir yazı. Umarım her şey kolaylaşır biraz. Kişisel gelişim kursuna gitmiştim işle ilgili, her şeyi halletim ama etrafıma takılma konusu ben de vardı. Çok törpüledim onu. Belki,hani vaktin olursa bu tarz bir şey seni rahatlatabilir.
cafenoHut dedi ki…
İnsan kabullenemiyor değil mi sevdiği birinin senin istediğinden farklı olmasını. Aynı şeyi biz kardeşimle yaşardık, ben çok sorumluluk sahibi, çalışkan, planlı programlıydım o ise şarkı söylesin, dans etsin.. Ona ders çalıştırırken ağladığımı bilirim. Sınav kağıtlarını evde olmadık yerlere saklardı imzalatmak için getirdiğinde, sonra öğretmeni anneme sormuş neden geri gelmiyor sınav kağıtları diye. Yazık kadıncağız çok üzülmüş ve sinirlenmişti. Matematikten hiç anlamaz öyle bakardı çarpım tablosu diyince:) Ama avukat oldu bak.. Yani eminim Melisa da çok çok başarılı olacak ileride.
coletté dedi ki…
Oğlum Tevfik Fikret mezunu,neler hissettiğini çok iyi anlıyorum Zeynepciğim. Disiplinli ,katı ama analizci bir eğitim sistemleri var. O zamanlar çok vıkvıkladı oğlum da ama şimdi her şey için bana teşekkür ediyor. Bir kere 2 yabancı dille hayata atıldığı için akranlarından iki sıfır önde :)))
Üzme kendini her şey yoluna girecek. Melisa çok akıllı hatta fazla akıllı ama seni kullanmayı seviyor . Eee o da fazla zekadan :)
Öptüm ikinizi de!
Bu post'u çok sıkıntılıyken yazmışsın, anladım:)) Umarım bu günler de tatlı birer anı olarak geride kalacak;)
SEMİ26 dedi ki…
CANIM KIZINDA SANA ÇEKMİŞ İŞTE ZEYNEPCİM YAAA ODA ODAKLANMA PROBLEMİ OLABİLİR BİZİM OĞLANDANDA AYNI ŞEY VAR GEÇEN HAFTA SINAVI VARDI SINAV KİTABINI OOKULDA BIRAKMIŞ GELMİŞ TEKRAR SÖYLE SÖYLENE KİTAP ALDIM ÇALIŞTIRDIMMM BUNLAR YENİ JENERASYON YA BİZ BÖYLEMİYDİK NERDEEEEE...
Nesrin dedi ki…
Aynı şey ben de de var konsantrem bozuluyor . Ne bileyin tek basıma daha rahat ediyorum . Yanlızligi seviyor muyum ne
Merhaba Nesrin, işyerinde ayrı odanın önemini ve ihtiyacını bu aylarda idrak ediyorum. Yaşlanıyormuyum acaba...

Semicim, biz daha çok sorumluluk sahibiydik. Ben iki jenerasyon arasında ki bu farkın nedenini halen düşünüyorum. İrili ufaklı bir sürü neden var, ama asıl sebebi bulamadım.

Natalicim, birlikte yaşlanırken, bugünleri anarız.

Sevgili Colette; Destek dolu hisleriniz için teşekkür ederim. Melisa maymun iştahlılıkta yapmıyor. Olgunlaştırdı onu farklı bir dil öğrenmek ve her akşam mutlaka vakit ayırmakta istiyor.

Nohutcum , neyse ki Melisa sınav kağıtlarını saklamıyor. çok güzel kağıtlarla geliyor. Hatalarının bol olduğu kağıtlarda getiriyor, ama anlıyorum ki çok yorgun o yüzden yapamamış. Ya da hatasının doğrusunu öğrenme peşinde. ama kandırma huyuyla şimdi başedemezken, ilerki yaşlarda ne yapacak bakalım.

Buğday tanesi, önerin için çok teşekkür ederim. İhtiyacım var anlaşılan, ama Melisa'nın kurslarından bana vakit yok şu ara. Ama belki o kursların kitaplarını alabilirim. Belki birşeyler önerebilirsin bana.

Lale ablacım, bu komşular hakkında sonra bir araya geldiğimizde bahsetsem daha iyi olur. Başetmek mümkün değil.

Ayşimcim teşekkür ederim. İyi ki üsütmde oturmuyorlar diye de şükrediyorum.

Tülin hanımcım, mutlaka geçicek, ve ilerde gülümseyerek anacağım bu günleri. Anları yaşarken bile düşünüyorum bunları aslına.

Buketcim, saat konusunda ki açıklaman için teşekkürler. İçim rahatladı. Aslında bugün daha iyi öğrenmiş durumda geldi. Sanırım bizde ki kaos, öğretmen tam öğretmeden, bize ödev vermesi ve bizim öğretme çabamızdan kaynaklanmış. Bunu anladım.
Aslı dedi ki…
Zynep oluyor bazen böyle, insan kendini kötü hissediyor çok iyi anlıyorum. Komşular konusu çok fena bizim başımızda da var ordan iyi biliyorum :)

Popüler Yayınlar