3 Ocak 2013 Perşembe

YILIN İLK GÜNÜNDE

2013 yılının ilk gününde annemle birlikte Nişantaşına gittik. Birlikte başbaşa, kahve keyfi yaptık, yemek yedik. Eski oturduğumuz yerlerde gezindik. Okulumun önünden geçtik, anılarımızı tazeledik.
Annemin çocukluğuna ait, Dolmabahçe, Maçka, Teşvikiye camii anılarını dinledim.
 
İsterdim ki, hava biraz daha karanlık olsaydı da, ışıklı halini görebilseydik. Ama kısmet olmadı.
Valikonağı, Maçka, Teşvikiye her yerde yeni mağazalar açılmış. Düşünüyorum da...
 
Evet , ben yine ömrümün sonunda eski oturduğum yerlerde oturup, ailem ve dostlarımla birlikte orada yaşlanmak istiyorum. Arabasız yaşamak içinde ideal bir yer orası. Yürüyerek, Beşiktaş'a, Taksim'e, Harbiye'ye, Şişli'ye, her yere yürüyerek giderdik.

Her dükkanda yeni olsun, eski olsun anımızı bırakmışız. Hepsinin önünde durup el salladık.
 
 
 
 
 Annemle birlikte istediğimiz her dükkana girip çıktık, iyice tozunu attırdık Nişantaşının.
O da mutlu oldu bende. Uzun zamandır başbaşa vakit harcamamıştık. Çok iyi geldi.
 
Yılbaşı gecesi, her zaman ki geleneğimiz Didemlerle(www.dideminguncesi.blogspot.com) birlikteydik. Birlikte vakit geçirmekten son derece keyif alıyoruz. Sadece özel günlerde değil, neredeyse her haftasonu görüşmeye çalışıyoruz. Çocuklar birbirini özlüyor. Biz sohbet etmeyi özlüyoruz. Dostlarla birlikte yaşlanmak güzel .
 
 
Didemciğimin hediyesi. Gözümün önünden ayırmıyorum.

2013'ün ilk dakikalarında, birbirimizi kutladıktan sonra, etrafta hemen bir kitap aradım. İlk dakikalarda okuma yapıp, yıl boyu okuyabileyim diye. Didem'in şu anda okuduğu kitap elime geçti. Aynısının okunmamışı bende olduğu için , hemen elime alıp ilk paragrafını  okudum. Eve geldikten sonra, sabah kalkarkalkmazda, sessizce salona gidip, bir kahve eşliğinde Kar'a başladım.
Bu arada Melisa'yıda unutmadım, Emre'nin okuduğu kitabın , yılın ilk dakikalarında, ilk satırını okuttum :). Anne napıyorsun sen, delirdin mi, gecenin bu saatinde ... diyiverdi.
 
 
Mutluluk, sağlık , bereket, şans, ve bol kitap okumalı,
her istediğimizi yapabileceğimiz bir yıl diliyorum.
 
 
 

24 yorum:

dicle ipek dedi ki...

İyi yıllar bol okumalar

New York'tan dedi ki...

Masallah ne guzelsiniz ikinizde :)

tülin dedi ki...

Her şey iyi, hoş..
Ama ben annenin yüzündeki tatlı gülüşe takılıp kaldım.

Ne çok şey hatırlattı bana bilemezsin Zeynep.

Güzel yıllarınız olsun hep birlikte.
Sevgiler.

Aslı dedi ki...

İnsanın eski yaşadığı yerleri yad etmesi ne kadar güzel. Zaten Nişantaşı çok güzeldir. Annenle anıları yaşayarak çok hoş bir gün geçirmişsiniz Zeynep.
Didem'in hediyesini bende çok sevdim, çok güzelmiş güle güle kullan.
Kar kitabını uzun zaman önce okumuştum, mutlu yıllar diliyorum :)

cafenoHut dedi ki...

Ne güzel bir gün geçirmişsiniz annenle birlikte. Ben de şimdi bizimkiler burada ya işten koşarak çıkıyorum, o ev ile iş arasındaki kısacık mesafe bile çok uzun geliyor:) Bizde yıllardır Beşiktaş'tayız, ev eski ve küçük ama buradan kopamadığımız için mecbur katlanıyoruz. Buralara bir kez alışan için başka semtlerde yaşamak gerçekten çok zor.
Bu arada hepinizin yeni yılını tekrar kutluyorum, umarım istediğin gibi bol okumalı bir yılın yani yılınız olur anne-kız:)

Didem Yazici dedi ki...

Annenle birklkte Nişantaşı'na gitmekleçok iyi yapmışsın Zeyenpcim. Fotoğraflar çok güzel ! Sizinle yeni yıla girmekten çok keyif alıyoruz. Bu yıl yine sık sık görüşeceğiz :)

gülşah dedi ki...

Ohh mis gibi birgün olmuş Zeynep'cim. Yeni yıl dileklerin içinde amin diyelim. Sağlıklı, huzurlu ve bol okumalı yılımız olsun.
İyi akşamlar.

laleninbahcesi dedi ki...

Zeynepcim,yeni yıl güzel başladı aynı güzellikte devam etsin.
çocukluk nasıl güzel bir şeyki hala herşey çocukluğumuzda ki devam etsin sitiyoruz ama öyle baş döndürücü bir hızla değişiyor ki her şey... İnşalah hep güzelliğe doğru olsun değişimler.


Anneciğine özel sevgiler

Boş Defter dedi ki...

Kar kitabını ilk çıktığı yıl okumuştum...ama bu yıl tekrar okunacaklar listeme aldım. Umarım aynı zevki yine tadarım...
Keyifli bol okumalı yıllar :)

Zeynep Özmen Ünlü dedi ki...

Boş defter ; Kar kitabının bir hikayesi ve ilk çıktığında hediye gelmişti bana , bir ön yazı ile. Okumama, bu zamana kadar bekletme nedenim var. daha sonra paylaşacağım. biraz okumam ilerlesin.

Lale ablacım, bu yıl gerçekten benim , bizim için çok iyi başladı. Birçok irili ufaklı iyi değişiklikle, hep böyle gitmesini temenni ediyorum. Herşey çocukluğumda ki gibi kalsın mı... aslında hiç kıpırdamasaydık olduğumuz yerden diye çok konuşuyoruz. ama böylesi kısmetmiş..

Gülşahcım, teşekkür ederim. Bol okumalu günlere...

Didemcim, güzel bir akşam geçirdik. Yine güzel günler bizi bekliyor.

Nohutcum, güzel dileklerin için teşekkür ederim. Beşiktaş, Dolmabahçe, hatta setüstüne kadar uzanan, ve annemin ve hatta dedemin Ortaköy anıları boldur. eski konaklar, saraydan hikayeler. Annemin dedesi valiymiş, unuttum bir şey deniyormuş eski dilde. anneannesi saraydan çıkma akaretlerde oturmuslar. setustu, dolmabahce sarayının karsında kı ınonu stadının oldugu yerde.. Ah keşke görüşsek orada, sohbet etsek..

Aslıcım, anılar fazlaca iz bırakıyor galiba... kar tam mevsimine uygun bir kitap oldu. Hem de karsı göresim geldi.

Tülin hanımcım, ne demek istediğinizi anladım. Bana da bu cümleleriniz çok ders veriyor, çok şeyi anımsatıyor. Haberiniz olsun.

New York'tan , teşekkür ederim.

dicle ipek,, teşekkür ederim. ben sizin sitesinizi bulamadım. yardımcı olur musunuz. sevgiler.

Füsun T. dedi ki...

Anneciğinin seninle olmaktan dolayı mutluluğu yüzüne yansımış. Çok tatlı. Maşallah ikinize de. Gönlünce olsun yeni yılın. :)

Buket dedi ki...

Anne- kız ne iyi yapmışınız. Aslında onlar hayattayken, sağlıklıyken elimizden geldiğince zaman ayırmalıyız, sonradan keşke dememek için. Bu yılında güzel ve huzurlu geçmesi dileğiyle canım..

deeptone dedi ki...

yılın kitabı kitap hırsızını hemen oku. blogumda var. hiç gelmiyon artık. eskiden toptan geliyodun.
:)
yılın filmleri moonrise kingdom ve pi'nin yaşamını da izlesene.
:)

BAYKUŞ GÖZÜYLE... dedi ki...

Fotolar da siz de harika görünüyorsunuz Zeynepcim, annenle eski günleri anmak, yaşadığın yerlerde dolaşmak eminim sana çok iyi gelmiştir.
Hep böyle güzelliklerle dolsun 2013:))

Bu arada Kar okurken kar da yağsa ne güzel olur değil mi?;)

Deli Anne dedi ki...

maşallah ikinize de...

ve sanırım günün birinde komşu olcağız senle, beni de bıraksalar ben de yerleşeceğim oraya.. maçka civarı o önü açık yerler favorim:)

Tuna dedi ki...

Zeynepcim sana ve ailene sağlıklı , huzurlu .mutlu bir yıl diliyorum .Dileklerin gerçek olsun . Sevgiler.

deeptone dedi ki...

çok sevdiğim yerlerde ne güzel bir gün olmuş.
:)
yorumunu yanıtlamıştım.
:)
kişili öykülerim çok değil ki.
yazılarımın çoğu beni anlatıyor ki.
ama bak kurgu yazmak çok daha zor.
arada gel eskisi gibi.
bak örneğin biçok serbest öykü, kişisiz olan, deneme başlığı altındaki yazılar, bütün kültür sanat aşk gelişim yazıları tam ben işte, içten yani.

kişilerden de gece ve lena aynı deep.
:)

ruken dedi ki...

Anne-kız ne güzel vakit geçirmişsiniz..:) Daha bol olsun inşallah.. :)

Gönderdiğiniz kart elime ulaştı çok ama çok teşekkür ederim..Bende sizler için bol bol sağlık,mutluluk ve bereket diliyorum :) Sevdikleriniz ve dostlarınızla birlikte nice güzel yıllara!

Sevgilerimle..

Zeynep Özmen Ünlü dedi ki...

Merhaba Ruken, ben teşekkür ederim. sevgilerimle...

Deep ; o kadar tatlısın ki :) Ne güzel anlatmışın kendini. Fırat geldi aklıma. :) Mutlaka gelicem. okuyacağım. Bu aralar tembellik var kabul ediyorum. şirkette de yorum yazılmıyor. ancak bilgisayarım yanımdaysa. Valla bu konu için, internete girebileceğim bir telefon alıcam yakında. Bir de instagram için. Çok haklısın kurgu çok zor. Çok derin düşünmek gerekiyor.
bu arada biz tanışamaz mıyız.. Ben çok merak ediyorum seni. Cumartesi günü yerimde belli . Sohbet ederiz. Ne dersin..

Tunacım, uzun zaman oldu. Güzel dileklerin için teşekkür ediyorum. Bende ailenle birlikte aynısını diliyorum sana.

Deli annem, komşu olmak fikri süper...

Natalicim, kar okuyorum kar yağıyor.

Buketcim, çok önemli bir laf ettin. Aynı şekilde düşünüyoruz.

Füsun Merhaba, sende anlamışın...:)

deeptone dedi ki...

okumuştum dün. ne diyeceğimi düşünüyordum. :) ne diyeceğimi bilmiyorum çünkü. tabii ki iyi olur seninle konuşmak, sanırım pek de güzel sohbet olur, güleriz, kıkırdarız filan. sen natalie gülşah filan da görüşüyorsunuz, gülşah'da okumuştum. ne güzel. bunlar beni mutlu ediyor. ama bilmiyorum şöyle. yazı ve yorumlarımda bilirsin belki. insanlardan çok uzağım ben. tam bir duvar aramda benim koyduğum. haftalarca aylarca insan yüzü görmem. aylarca bir insanla bir öğlen yemeği bile yemem. akrabalarımı, ailemi de görmem haftalarca, aylarca. iş dışında bir tek bile arkadaşım yok. herşeyimi kendim yaparım. konser tatil filan. öleyim işte. yani bilmiyorum belki bi gün o da olur. ben tan bir yalnızlık aşığıyım.
:)

Zeynep Özmen Ünlü dedi ki...

Deep, bence sen kendini yanlış tanımlıyorsun. Mutlu olmak isteyen adamdan ders almış olman lazım senin di mi :) ... mail adresini bulamadım mail atamadım. Biraz gayret et bence, keyifli bir sohbet olucak eminim.

deeptone dedi ki...

şimdi şöyle. asosyal filan diilim. neşeliyim, iş hayatında çok sosyalim filan, sevilirim, mutlu olmak isteyen adam evet insanlara açıl diyor ve doğru zaten. açık, içten, sürekli de gülen biriyim filan. ama iş ilişkileri dışında bi insanın bana yaklaşması bile mümkün değil. bu sanırım çok iş şehir ülke değiştirmekten oldu. öle alışkınım ki yalnız yapmaya herşeyi. sen bana mail atıyordun ya eskiden. sadevederin@gmail.com.
ama blogdan yazman daha kolay bak. bloga günde 2 kez bakıyorum. maillere bikaç günde bir.
özel yazarsan da yayınlamam yani biloktan.
:)

alkım dedi ki...

Kar'ı, tam da etraf kar altındayken okumak güzel olmalı. Yanında da kahve, ne güzel!
Ben de bu kış bitmeden okumak istiyorum.
Sevgiler:)

Red Riding Hood dedi ki...

Bu blog beni çok huzurlu hissettiriyor ..negüzel yazıyorsun cidden özeniyorum.Keyifli Haftasonları :)