19 Mart 2013 Salı

İKİ ETKİNLİK / MAVİ KENT PROJESİ VE IMMORTAL - CIRQUE DU SOLEIL -MJ

Her hafta Fransız Kültür Merkezindeyim. Melisa derse girdikten sonra, cafesinde oturup arkadaşlarımla buluşup sohbet ediyorum, ya da kısa bir beyoğlu turu yapıyorum. Cafe'nin tam yanında bir sergi salonu var. Yaklaşık 4 aylık bu süreçte bir çok sergi oldu. O sergilerden fazlaca ilgimi çeken olmadı. Ama bu sergi bence çok değişik bir proje, sanata daha yakın olmuş.
Beğendiğim fotoğrafları sizlerle paylaşıyorum. ve detaylı bilgiyi de internetten buldum, alıntı yapıyorum. Yolunuz düşerse gezin derim, belki bir cumartesiye rastlarsa karşılaşabiliriz de.
 
 

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Fransız sanatçılar Carole Sionnet ile çizer ve çizgi romancı PieR Gajewski'nin desen ve fotoğraflarının birlikteliğinden oluşan sıradışı bir sergiye ev sahipliği yepıyor. Sergi aracılığıyla, izleyiciler düşsel bir şehir olan Mavi Kent'in ("La Ville Bleue") farklı mahallelerinde bir geziye çıkacaklar. Fotoğraflar ve çizimlerin şiirsel birlikteliğinden doğan bu hayali kentin mahalleleri arasında İstanbul da yer alıyor...

Mavi Kent projesi, Fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Carole Sionnet ile çizer ve çizgi romancı PieR Gajewski'nin ortak bir çalışmasının ürünü. Sanatçılar 2008 yılından bu yana ortaklaşa gerçekleştirdikleri çalışmalarda desen ve Fotoğraf arasında grafik bir diyalog yaratıyorlar.
Bu birbirini tamamlayan sıradışı sanatsal birliktelikten doğan "Mavi Kent" ("La Ville Bleue") sergi projesi izleyicileri şiirsel bir evrene davet ediyor. Bir hayali kent olan "Mavi Kent"'in 15 mahallesi var : AMSTERDAM MAHALLESİ, ANGOULEME MAHALLESİ, BARSELONA MAHALLESİ, BERLİN MAHALLESİ, HAMBURG MAHALLESİ, İstanbul MAHALLESİ, JAPONYA MAHALLESİ, LAPLACE MAHALLESİ, LA ROCHELLE MAHALLESİ, LİZBON MAHALLESİ, NEW ROCHELLE MAHALLESİ, NEW YORK MAHALLESİ, SEUL MAHALLESİ, VENEDİK MAHALLESİ VE VERT MAHALLESİ.İki sanatçının izledikleri güzergah boyunca sürekli gelişen bir kentin parçası olan bu mahallelerden İstanbul mahallesinin fotoğraf/desenleri ilk kez İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nde sergileniyor olacak. "Mavi Kent" sergisi İstanbul'dan sonra 2013 Haziran ayında ABD'nin New Rochelle kentinde, Ekim'de New York'da ve 2014'de ise Fransa'nın La Rochelle kentinde sergilenecek.

Haritaya dikkatlice bakın. Bütün bu şehirler bir araya gelmiş. 

Cumartesi akşamı başka bir etkinliğe katıldık. Benim MJ sevgimi tanıyan birçok arkadaşım bilir. Eşimde bu sene ki evlilik yıldönümü hediyesi olarak, bana süpriz yapmış ve Cirque du soleil 'in , hazırladığı Michael Jackson Immortal gösterisine bilet almış.
 
Gösteri çok güzeldi. Ama bana göre hüzünlü ve buruktu. Çünkü gösteride hep gözlerim MJ'yi aradı.
Bence birçok seveni aynı şeyi hissetmiştir. Ses düzeni çok iyiydi. Canlı söylüyormuş gibiydi. Zaman zaman gözlerimi kapayıp, sadece müziği de dinledim. Ben hala bu sesin üzerine bir ses dinlemedim.
Gösterinin amacı, Michael Jackson'ın yokluğunu eksikliğini hissettirmek olmuş sanki.

    Umarım yakın zamanda DVD'de tekrar izleme imkanı olur.


sevgiler.

5 yorum:

BAYKUŞ GÖZÜYLE... dedi ki...

Michael Jackson benim de çok beğendiğim bir şarkıcıydı Zeynepcim, bu konser onu anma açısından da çok güzel olmuş bence.
Ayrıca eşinin sürprizi de çok hoş!

Bu arada Fransız kültür'deki sergi de hoşuma gitti:)

Rainbow Gatherer dedi ki...

sergide istanbul'a ait palaşılan resimler bence istanbul'u cok yanlıs anlatmıs. kara carsaflı kadın, çirkin bir adam va kapalı kızlar. bence istanbul bu değil. M. jackson gosterisi supermiş, fotoları cok begendim :) bende beklerim bloguma =)

deeptone dedi ki...

fr. kültür pek severim. tamam not aldım. şu sirki de canlı bi izleyemedim daa.
:)

Aslı Aslı dedi ki...

Uzun zamandır Beyoğlu'na çıkamıyorum Zeynep ya, hiç fırsat yok ve bir sürü güzelliği kaçırıyorum :(
Eşin harika bir sürpriz yapmış ne kadar muhteşem bir gösteri değil mi?

Burcu dedi ki...

sergi gerçekten çok güzel gözüküyor zeynepcim paylaşımın için sağol :) gerçekten görmeye değer sevgiler :)