GERÇEK MATRUŞKALAR

Babamın babaannesi / Sonya hanım.


Hikayeyi aslında büyükler anlatsaydı , ben de onların dilinden direk buraya yazsaydım. Şu an kimse yakınlarda değil. İlerleyen günlerde mutlaka detaylı bu sayfalara not düşerim. Şu an yaptığım şey, köklerime ulaşmak. Elimde olanlarla işe başlıyorum. Babamın babaannesi , Saniye hanım, asıl ismi Sonya Davavna. Dedemin babası, Rize'de sevdiği kızı vermediklerinde , Rusya'ya Kiev'e gidiyor. Orada bu evleneceği kadınla karşılaşıp evleniyor. Nasıl gitti, ne zaman gitti, nasıl evlendiler konusunu kayıtlara geçeceği için, babamın halasından öğrenip detaylı yazacağım. Bildiklerim eksikmiş çünkü.

Mayıs ayında, Melisa'nın arkadaşlarından birisiyle sohbet- muhabbet samimi olduk. Letonya'lı bir bayan. Hatta Faberlic ürünlerini bana kendisi tanıttı. Beni bu ürünlerin cilt uzmanıyla tanıştırdı. Cilt, ürün kullanımı hakkında fikir alırken sohbet Kiev'e geldi. Büyük büyük babaanneden bahsettim. Fotoğraflar, isim ve soy isim varsa, bana onları bulmam konusunda yardımcı olacağını söyledi.

Rusya'da bir TV programı varmış. Oradan resimleri yayın yapıyorlarmış. Bulma oranı çok yüksekmiş ve ayrıca bir internet sitesi varmış. Kayıplar , birbirini bulmak isteyenler için. Buralarda yayınlanması için bana yardımcı olacaklar. Şimdi büyük haladan bu fotoğrafları aldım .

    Gerçek matruşkalar.
 
Bu bayanlar, dedemin teyzeleri. Fotoğraflar sanırım 1950'lerden sonra gelmeye başladı.
Büyük hala dedi ki; Rusya düşman ülke olduğu için hiçbir zaman iletişim olmamış , mektup gibi imkanlarda yokmuş. Babaanne 4 kız ve 1 erkek kardeşmiş. Hepsinin fotoğrafı var. Muhtemelen hepsi ölmüştür. Ama onların çocukları, yaşıyor olabilir çünkü halen dedemin bazı kardeşleri hayatta. Yani dedemin kuzenlerine ve onların çocuklarına ve kendi jenerasyonumuza ulaşma imkanı çok büyük.
Hele ki büyük halalarım ( babamın halaları) kendi öz teyzelerinin ailelerine ulaşacakları için mutlu ve heyecanlı olmalılar.
 Kendi halalarımın haberleri yok. Onlara da sürpriz olucak.

 
Küçük çocuklar babamlarla yaşıt.

 
Herkes tatilde olduğu için Eylül ayında bu operasyona başlayacağız.
 
Hadi hayırlısı...
 
 

Yorumlar

Leylak Dalı dedi ki…
Aaa ben bile heyecanlandım valla Zeynepcim, umarım başarırsın ulaşmayı. Bir de seni Sonya babaanneye çok benzettim biliyor musun?
tülin dedi ki…
Umarım çok güzel akrabalık ilişkilerinin başlangıcı olur bu durum Zeynep. Benim arkadaşımın babası 65 yıl sonra ablası ile buluşabilmişti SSCB dağıldığında. Düşünsene yolda görse tanımayacağı biri ile buluştuklarında bütün gün sarmaş dolaş oturuyorlarmış :)
coletté dedi ki…
Çok heyecanlı,inşallah köklerine ulaşabilirsin !
Aslı Aslı dedi ki…
Zeynep benimde hep köklerim konusunda iz sürmek isteğim var. İnsan çok merak ediyor.
İnşallah bulursun kaldıki bu çağda birde elinde isim soyad ve fotoğraflar varsa daha kolay diye düşünüyorum.
Hayırlısı olsun.
Şahane, çok etkilendim ben de Zeynep'cim...
Banuca dedi ki…
Şu minik profil resmini ben de Sonya hanıma çok çok benzettim Zeynepcim :)
Kökleriyle karşılaşmak insana ne kadar heyecan veriyor değil mi, hele hayat hikayelerine ulaşınca....
Dilerim hep güzelliklerle karşılaşırsın...
Defne Soysal dedi ki…
Bu arayış içgüdüsel çünkü insan köklerinin sağlamlığı oranında hayata sağlam basıyor, iyi beslenmediğinde kökler ağaç kuruyabiliyor. Umarım bulursun akrabalarını.İyi şanslar
Buket dedi ki…
babanın babanesinin bile fotoları var ne güzel. bizim sülalede bu kadar gerilerde foto yok nedense. aslında kökleri öğrenmek ne güzel olurdu..
laleninbahcesi dedi ki…
hatırlıyor musun,bir film izlemiştik? ''Her Şey Aydınlandı''ydı adı...Ve sen bu filmin seni çok duygulandırdığını ve köklerini bulmak istediğini söylemiştin...

Sonuçları o kadar merak ediyorum ki, Zeynepcim. Hadi hayırlısı...
Zeynepcim bu gerçekten harika bir olay, mutlaka arayışa katılmalısın, kimbilir ne heyecanlı bir bekleyiş olacak ve sonuçları da umarım çok güzel olacak:)

Popüler Yayınlar