YAZIN NE Mİ YAPTIK ...

 
Üç test kitabı ( toplam 800 sayfa), 10 hikaye kitabı (450 sayfa) ve testleri

Çalışan bir anne olarak, okula giden bir çocuğa ne kadar ders çalıştırabilirim, ne kadar yardımcı olup yol gösterebilirim ki. Geçen sene elimden geleni yapmaya çalıştım. Akşamları eve saat yedide geliyordum. Melisa yatana kadar saat dokuz -dokuz buçuk hatta ona kadar ödevlerini yapıyorduk. Son zamanlarda kendi yapıyordu ben kontrol ediyordum. Artık yaz tatilini dört gözle çeker olmuştum. Yaz tatili geldi ve bu kitapların ödev olarak verildiğini öğrendiğimde başımdan aşağıda kaynar sular dökülmüştü.
Çünkü Melisa yaz okuluna gidecekti. Nedenini, acınası durumu  burada açıklamak istemiyorum, sadece mecburiyetten demek istiyorum. Sabah sekizde servise binip akşamları saat beşbuçuk-altıda evde oldu. Yani okul döneminden daha uzun saatler evin dışında kaldı. Arada bir hafta tatil yaptık. Ama ödevlerimizin hepsini zamanında bitirdik. Bu gördükleriniz sadece görünen kısmı, buna ilave olarak çarpım tablosunun ve İstiklal marşının tamamı da var. İstiklal marşının 8. kıtasına kadar gelebildik.

Buralardan aylardır uzak kalmamın sebeblerinden en ağır basanını paylaşmak istedim. Ödevlerin çok fazla olduğunu kabul ediyorum. Ama ilerledikçe ne kadar faydalı olduğunu anladım. Öğretmeninin doğru karar verdiğine hem fikirim. Eksiklerini tamamladı. Tam diye düşündüğümüz birçok konunun üstünden tekrar , farklı sorularla geçmek iyi oldu.

Bu arada ben, birçok kitaba başladım , ama çoğu yarım, bir kaçı bitti. Hiç film izleyemedim. Hiç resim yapamadım. Blog yazılarının çoğunu takip edemedim. Sadece boş anı yakalayınca, sıradakilere göz atabildim. Tabii ki, yazın Melisa'ya bakan teyzesi gelmediği için, bütün evin işi gücü de bana bakıyordu. İşin yorgunluğu cabası.

Ben şimdi 3. sınıfa başlamış gibi hissediyorum kendimi. Geçen hafta defterlerimi, malzemelerimi, kitaplarımı aldım, kapladım. Aynen böyle hissediyorum. Maraton yine başlıyor. Kışın daha rahat olduğuna karar verdim. Şimdi okulun etüdüne başlatıyoruz. Öğretmenimiz ödevleri de yaptıracakmış.
Bakalım yeni sınıfta bizi neler bekliyor.

Yorumlar

coletté dedi ki…
Yeni eğitim - öğretim yılı hayırlı olsun!
Ne diyeyim zor iş, sana kolay gelsin,Melisa'ya başarılar !
hüznün tadı dedi ki…
Kızgül okula başlamadan önce "anne ve çocuk eğitimi"kursuna katılmıştım. Orda "İlk okul 3.sınıfa kadar çocuğunuz ödev yaparken mutlaka yanında oturun. Ama kaleme ve silgiye el sürmeyin.Sadece yol gösterin." demişti psikolog hocamız. Aynen uyguladım. 3.sınıf bitti. Ben yanından kalktım. Hiç bir zaman ders çalışma ile ilgili bir sorunumuz olmadı. Paylaşmak istedim. Sevgiler...
Buket dedi ki…
bizim de öğretmenimiz dersleri etüdde yaptırıyordu. bir bakıma iyi oldu çünkü eve gelince ayrıca alıştırmalar yapıyorduk. ama 4. sınıf çok zor zeynep , şimdiden söyleyeyim
Didem Yazici dedi ki…
Çalışan annelerin çocukları daha güçlü olurlar Zeynepcim. Senin gibi herşeye yetebilen bir yetişkin olacak sarı kuzu :)
Eda Özer dedi ki…
bir öğrenci olarak kızınıza başarılar dilerim bu arada çok hoş bi blogunuz var :)

Popüler Yayınlar