23 Ekim 2013 Çarşamba

İTALYA SEYAHATİMİZİtalya tatilini, en uzun tatil olan kurban bayramına saklamıştık. Ancak gideceğimiz, uçmamıza birkaç saat  kala kesinleşti. Şirkette ki arkadaşım ve ailesiyle bu seyahati düşünüp, hayal etmiştik. Uluslararası bir nakliye şirketinde çalıştığımız için , İtalya vizelerini çıkarmak kolay oldu. Uçağı da yine şoförlerimizin kullandığı Adria Havayollarından ucuz yollu halledeceğimizi düşündük. Ardından, gideceğimiz noktaları belirledik. Adria Havayolu, Slovenya / Lubiyana havaalanına iniyordu. Oradan otobüs ya da trenle Trieste'ye gelip, Floransa, Roma, Venedik her yere tren, metro ile gideriz diye düşünmüştük. Ama fiyatlarına bakınca ve araba kiralamanın daha ucuz olduğunu öğrenince araba kiralamaya karar verdik. Ancak bayram öncesi, öğlen saat 1'de uçakta 6 kişilik yer ayarlaması yapıldığı teyidi gelir gelmez. Biz o anda arabamızı kiraladık. Budget'ten 8 günlük 717 TL. Ardından Floransa'da , Roma'ya yakın Tivoli'de ve Venedik'e yakın Padova'da otellerimizi ayarladık. Tüm bunlar internet üzerinden ve sadece kredi kartı kullanarak tamamlandı ve son hızla bloglardan gideceğimiz yerler ilgili seyahat hikayelerini ve tavsiyeleri bastırdık. Mesai bitiminde eve gidip bavullarımızı hazırlayıp gece yarısı Atatürk havalimanının yolunu tuttuk. Arabamızı da Vale'ye teslim ettik. Bonus kartı olanlara neredeyse %40 indirimi vardı. 8 günlük 160 tl gibi bir ödeme yaptık. Uçağımız gece 5'te idi. Rahat bir yolculuk oldu. Sabah havaalanına vardık. Budget'in açılmasını 1saat kadar bekledik. Arabamızı sorunsuz olarak teslim aldık. Bu arada şoförlerimizden birinden navigasyon almıştık.

Slovenya havaalanından gideceğimiz ilk otelin adresini girdik ve kapısına kadar gittik. Araba kiralanacaksa navigasyon şart. Araba kiralayacağınız yerden de navigasyon kiralayabiliyorsunuz, sanırım günlük 10 eur idi. Otellerden gezilecek yerlerin haritasını edinip, merkez park yerlerini öğrenip, oranın adresini navigasyona girdik ve direk park yerine. Yol konusu bu şekilde çözümlendi. Bu arada tablete önceden yüklediğimiz şehir haritaları da gezerken gideceğimiz yerleri bulmada yardımcı oldu. Otobanlardan geçerken kredi kartıyla ödemelerimizi yaptık. Seyahat rotasını ilk önce Venedik , Floransa, Roma, Slovenya belirlemiştik. Ama şirketten aynı anda giden arkadaşlarımız , daha önceden de tecrübeli olduğu için, Floransa, Roma, Venedik ve dönüş Slovenya'nın daha az yorucu olduğunu söylediler. Dönüş yolunda, Roma'dan Slovenya'ya konaklamadan gitmek hayli yorucu olacağı için onların sözünü dinledik. İyi ki de dinlemişiz.

Onlar konaklama için www.airbnb.com 'yi tercih ettiler. İnsanlar evlerini oda ve yatak sayısına göre günlük, haftalık ve aylık kiralıyorlar. Bizim çok az vaktimiz olduğu için, ve gelecek onayları beklemeye fırsatımız olmadığı için , booking.com'dan otel ayarlamayı tercih ettik. Üç yıldızlı oteldi hepsi ve  son  derece memnun kaldık. Onlar da  geri döndü ve her noktada kiraladıkları evlerden sorunsuz ayrıldıklarını söylediler. Bizim kiraladığımız otellere, kişi başı maksimum 70 tl ödedik. Bundan daha ucuzunu bulamadık. Toplamda 2250 km yol yaptık. Hergün abartısız 8-10 km yürüdük.
Sabah 8'den akşam 9-10'a kadar. Ayaklarımın üzerine basamayacak hale geldim , düzensiz beslenmenin de tesiriyle, halen kendimize gelebilmiş değiliz.


Yemek konusuna gelince, hergün pizza, makarna, kruvasan mutlaka menümüzde vardı. Sabah kahvaltısı vermeyen otellerde çözümü, marketlerden, ekmek, peynir çeşitleri , reçel, nutella, domates ve meyve ile çözdük. Malum etten yemeyelim diye hep seçici olduğumuz için hep bunlarla yetindik, ama 1 hafta daha kalsak sanırım, hiç ayırım yapmadan herşeyden yiyebilirdik. Çünkü içimiz kurumuştu ve bıkkınlık gelmişti.


Unutmadan Melisa, tüm seyahat boyunca bir kere olsun şikayet etmeden, keyifle gezdi, yoruldum gitmeyelim, gezmeyelim, oturalım hiç demedi. Sadece acıktığında , huysuzlandı. Acıkınca tahammül etmek onun için imkansız gibi bir şey.

Çok keyifli , heyecan dolu  bir seyahatti. Şunu anladım ki her şehire en az 3-4 gün gerekiyor. Tekrardan ve sadece bir şehre bir haftalığına gitmek istediğim yerler var. Kısım kısım bahsedeceğim. 2500 civarında fotoğraf çekmişim. Ama hızdan dolayı çoğu net değil. Aralarında ayırma yapıyorum. Hafta sonu ilk yazımı yazacağım.

5 yorum:

Noni dedi ki...

Ne güzel bir tatil olmuş benim de hayalimdir İtalya'ya gitmek Nil'im biraz büyüsün anneme bırakıp prensle gitme planları kuruyorum bakalım ;)
Fotoğrafları ve yazını bekliyorum!
Öperim...

Buket dedi ki...

zeynepcim ben de siz ne yaptınız diye çok merak ediyordum. sorunsuz geçmesine sevindim. ayrıntılı yazılarını ben de bekliyorum. bu tatil bize bir kaç ay yeter diyorum :))

cafenoHut dedi ki...

Bir Buket'in Paris tatilini bir de senin İtalya tatilini okuyorum:) İkinizde çok detaylı çok güzel anlatıyorsunuz...
Ayrıntılı postlarını da dört gözle bekliyorum..

Didem Yazici dedi ki...

Fotoğraflarını gören şanslı kişiyim :)
Bu tatil ön izleme oldu sizin için, detaylı olarak keyifle gezmek için tekrar gidersiniz.

Damla dedi ki...

Tüm İtalya yazılarını okudum tek tek.
Can ile seyahate çıkmaya gözü korkan biri olarak Melisa'dan büyük cesaret aldım vallahi!
Sanırım daha devamı da gelecek değil mi yazıların?
Merakla bekliyorum :)