20 Haziran 2014 Cuma

OKUMA MOTİVASYONU


Melisa , bana benzememiş. Benim gibi kitap okuma tutkusu yok kanında. Belki de bunu söylemek için daha çok erken olabilir. Okuması halen sular seller gibi akıcı değil. Bazen kelimeleri okurken takılıyor ya da yanlış okuyor. Çok okuması lazım. Çok okursa düzelecek tabii ki... Yani doğru düşündüğümü düşünüyor. Kitap okuma motivasyonu geliştiriyorum. Bir çizelge yaptık,  5 kitap bitirdiği zaman, tadı damağında kalan Kidzania'ya tekrar götüreceğiz. Bunun yanında ailecek okumayla ilgili  bir motivasyon geliştirdim. Her gün üçümüz okuduğumuz sayfa sayfalarının toplamını alıyoruz ve farazi ödüllü bir yarışmaya katılıyoruz. Her haftanın sonunda, her ayın sonunda birinci olan aileyi seçiyorlar ve bunun sonucunda bir ödül var ;) Okul açılana kadar devam edecek bir yarışmaymış bu ... ;) Bakalım sonuç ne olucak. Var mı sizin aklınıza gelen bir motivasyon şekli ?

6 yorum:

Füsun T. dedi ki...

Ters tepki yapmasın bu motivasyonlar. Ödül her zaman iyi mi bi düşünmek gerek ayrıca Zeynepcim. Yani sırf ödül için kitap okumak bana çok olumlu görünmedi açıkçası. Bu tamamen yazını okuduktan sonra benim düşündüklerim. Çocuk sahibi değilim o yüzden belki de ben farklı düşündüm. Anneler daha iyisini bilir :)
Sevgiler tatlı anne kıza ..

Didem Yazici dedi ki...

Biz çocukken gündüz TV kapalıydı. Tabletlerimiz, konsol oyunlarımız yoktu. Doğrudürüst film bile izlemiyorduk. Bence şimdiki çocukların çok boş vakti yok. Liseye falan giderken onlarda kitap okumaktan keyif almaya başlayacaklardır.
Emre'nin öğretmeni en az 5 kitap okusunlar dedi. Biz henüz başlamadık. Ödev olduğu için okumak zorunda, motivasyon için ödül yok bizde :)

Hayat İzlerim, Kitap Sesleri dedi ki...

Bence bunu söylemek için çok erken. ÇOk sıkma okuma konusunda. Şimdi onlar için okumak bir görev. Bir kaç yıl içinde değişir durum. Bİr de etraflarında uyaran yok. Bİz sadece radyo çocuklarıyız. Onlar TV, tablet bilgisayar, internet vs ile büyüyorlar. Okumak akıllarına gelmiyor. Ben oğlumun kitap okumasını çok isterdim. Olmadı, peşini bıraktım. Derken geçen gün odasında baş ucunda arçla ayrılmış bir kitap buldum:)
Su akar yolunu bulur; hiç dert etme bence Sevgiler :)

deeptone dedi ki...

sana bi ödül verdim kii :)

deeptone dedi ki...

aa ama biz seni zeynep diye viliyoz kiiii değiştireyim mi istersen düşlerin rengi yazarım ki :)

thalassapolis dedi ki...

Belki de doğru kitabı bulmak gerekir ilk okuma öğrendiğim zaman okul kitaplığından öğretmenim Marco Polo'nun seyahatlerini vermişti okumam için yeni okuyan bir çocuk için çok iyi bir tercih değil sanırım sonra Jules Verne ile tanıştım ve ondan sonra okumak benim için büyük bir keyif oldu. Belki onun seveceği türü keşfetmek daha iyi olur zaten kitap okunan bir evde yaşamak okumak için iyi bir başlangıçtır diye düşünüyorum Sevgiler