18 Temmuz 2014 Cuma

MANZARADAN PARÇALAR / ORHAN PAMUK


Manzaradan Parçalar kitabı bana  çok şey kattı. Başucumdan ayıramadığım sürekli okusam da okumasam da yanımda taşıdığım, rastgele bir yerinden açıp altı çizili olan yerlerini okuduğum ve hatta gaza gelip,  yazıyı en baştan okuduğum, tutkunluk derecesinde bağlı olduğum bir kitap. Sadece kitap mı... hayır. Bana göre elimin altındaki bu nesne nefes alıyor, konuşuyor, ve hatta kendine bağlama ve aşık etme özelliği var. Romanlarından farklı olarak bu denemeler kişiliğime, genel kültürüme çok şey kattı. İstanbul kitabını da çok sevmiştim. Masumiyet müzesini ağır ağır bitmesin diye film izler gibi okumuştum. Her kitabı elime aldığımda, nerede kalmıştım diye bir özet görüntü aklıma getirip okumaya devam ediyordum. Tabii ki etkilendiğim birçok yazar ve kitabı oldu. Ama Orhan Pamuk'un İstanbul'u, bakış açısı, penceresi, hislerindeki doku, eskiye bağlılığı, kelimeler ve cümlelerle ruhumun en derinine ulaşması, biraz babama benzemesi sanırım diğer yazarlar bir yana Orhan Pamuk bir yana dememe sebep oldu. Keşke kendisiyle tanışıp sohbet etme imkanım olsaydı.
Sevgili Buket Uzuner'le bu rüyam gerçek olmuştu.

Özellikle kitap tutkunlarının bu kitaptaki "Okumak Üzere " ve "Roman Okuma Mutluluğu" bölümlerini okumasını şiddetle tavsiye ediyorum. Aynı duyguyu paylaşan ve Orhan Pamuk'a çokta ısınamayan okumayı sevenler , okumayı bu kadar güzel ifade eden bir yazarı sanırım hemen okumak isteyeceklerdir.

....okuma mutluluğu ile kitabı bir eşya olarak elimde hissetmek yavaş yavaş birbirine karışıyordu. Kitabı onu okumaya vaktim olmayacağını bildiğim yerlere bile işte bu yüzden, bana mutluluk veren bir muska gibi götürüyordum. Sıkıldığım, dertlendiğim bir yerde kitabı gelişigüzel bir yerinden açıp bir paragraf okuyor ve rahatlıyordum. Artık kitabın kelimelerinden olduğu kadar cildinden, sayfalarından da bana bir mutluluk geçiyordu......

Ben, tıpkı benim hislerim, alışkanlığım diyebiliyorum, ya siz ? Uzun zamandır beni sakinleştiren tek kitap " Manzaradan Parçalar" .


Yine bu kitaptaki "Kitaplar ve Edebiyat" bölümünde, kendisini en çok etkileyen yazarları ve eserlerini yorumlamış. O kadar güzel yorumlamış ki kitapları almak ve hemen okumak istiyordum. DR'dan üstteki kitapları sipariş verdim. Anna Karanina'yı bir arkadaşım okumak için aldı, bu fotoğrafta çıkamadı. Klasiklerin hepsi bu bölümden etkilenişimden dolayı not aldığım ve hemen okumak istediğim kitaplar. Klasiklerde bu yaşıma kadar, bu kitapların okunmasının çok geç kaldığımın farkındayım. Şimdiye kadar elime geçen klasikler iyi çeviriler olmadığı için keyif almadan bırakmıştım. Çevirilerin İş Bankası ya da İletişim Yayınlarının çevirilerinin okunması gerekliliği bu konuyu hep ertelememe sebep oldu. Başka kitaplar da araya girince bugünlere geldik.

Beyaz Gecelerden başladım. Önümüzde ki hafta izinliyim. Hem kitap okuma, film izleme etkinliği, hem de İstanbul kültür turu yapacağız Melisayla. Masumiyet Müzesini de gezeceğiz. Oradan haberler getireceğiz.

2 yorum:

Keşke Gerçek Olsa dedi ki...

Hayatinda Orhan Pamuk okumamis - ve pek de okumaya hevesli olmayan - biri icin cok cezbedici bir yazi olmus bu.
Ustelik bugun Orhan Pamuk hakkinda okudugum ikinci yazi oldu , sanirim merakima yakin zamanda yenik dusecegim :)
Sevgiler

kitap eylemcisi dedi ki...

Orhan Pamuk ödül aldığından beri okumuyorum , oysa eskiden çok severek okurdum, şimdi sizin anlatımınızla bir kere daha artık vakti gelmiş gibi hissettim , aldığınız kitaplar çok güzel , klasiklerin hepsini okudum diğer ikisine de bakacağım :)Siz de keyifle okursunuz inş...