KIZ KULESİ , ARKEOLOJİ MÜZESİ

Geçen hafta Melisa yaz okulundan çok bunalınca, aslında çok yorulunca evde oturmak istediğini söyleyince , benim kalan 1 haftalık iznimi değerlendirme vaktimin geldiğini düşündüm. İkinci bir tatil imkanı olmayacağı için, uzun zamandır sergi ve müzelere gitmeyince bir haftalık İstanbul kültür turu programı yaptık. Kız kulesi, Arkeoloji müzesi, Ayasofya , Deniz müzesi, Pera müzesi, Masumiyet müzesi, Türvak'ı  ( sinema ve televizyon müzesi) gezdik. Programda olan bir çok müzeyi , sıcaktan yorulduğumuz için gerçekleştiremedik. Perşembe- cuma günü evde kalıp dinlendik.
Bu arada Melisa'nın çok sevdiği bir arkadaşı da bize eşlik etti.

                                                                          KIZ KULESİ

Kız kulesinin cazibesi maalesef , iftar programlarından dolayı kaybolmuştu. Bahçesinde ışıklandırmalar, uydular, kurulan ve geçilemeyen sahneler, gözleme yükseltileri , gezmek epey sıkıcı geldi bana ve çocuklara. Şunu anladım ki, kız kulesini karşıdan izlemek keyifli, eğer gezmek istiyorsanız, güneş battıktan sonra, İstanbul'un ışıklarını seyretmek için gitmelisiniz. Kule'ye girer girmez zorla , İstanbul manzarası posteri önünde fotoğraf çekmek isteyen fotoğrafçılarda çok iticiydi.
İsteyenin fotoğrafı değil, fotoğraf çekilmek zorunluymuş edasıyla, fotoğrafı almak zorunda değilsiniz diyorlar. Zaten kuleye çıkıp indikten sonra , size kalacak tek hatıra , hediyelik eşya reyonundan bir parça ya da bu fotoğraf oluyor. Daha evvel Kız kulesi ziyaretim olmuştu. Zaten motorla gidiş için ücret ödeniyordu ve içerde bir içecek ücretsizdi. Restaurant gayet makul fiyatlıydı. Bahçesinde, kulesinde, ya da restaurantında oturup bir şeyler yiyip içip imkanı oluyordu. Bu sefer çıkmamız ve inmemiz bir oldu.


Sultanahmet'e ne zaman gitsek , Topkapı Sarayı'nı , Yerebatan Sarnıcı'nı, Ayasofya'yı, Sultanahmet Camii'ni tercih ettiğimiz için, ve yorgunluk çöktüğü için hep ötelerdik. Bu sefer Arkeoloji müzesi ve Ayasofya'yı tercih ettik.

Çocuklar için çok cezbedici bir yer. Ellerinde sesli rehberle, dinlenmesi gereken her yeri dinlediler.
Sizlerle müze içinden , ilgimi çeken yerlerin fotoğraflarını paylaşıyorum. Yanı başımızda ki medeniyetleri çok uzaklarda aramamıza gerek yok. Şimdiye kadar gezmemiş olmamız büyük bir kayıp diye düşünüyorum. Orta okul öğrencileri için özellikle iyi bir etkinlik olacak. Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç ayrı müze bulunuyor.
Detaylı bilgi için  http://www.istanbularkeoloji.gov.tr/anasayfa

                                                     ARKEOLOJİ MÜZESİ
  
 
Diğer geziler bir sonra ki yazıya....

Yorumlar

Gamze Esra Ersöz dedi ki…
Arkeoloji müzesi neredeyse insanın tam 1 gününü alan harika bir müze.Daha önce iki kez keyifle gezdim.Hatta geçen yaz blogumda da yer vermiştim.
Diğer yazılarınızı bekliyoruz :)
Geçen hafta biz de gittik Arkeoloji müzesine ama ana bina restorasyondaydı dolayısıyla küçük kısma kaldık, güzeldi ama daha önce ana binayı gezdiğim için oranın tadının başka olduğunu biliyorum:)
Siz de çok iyi yapmışsınız, çocukların eğitimi açısından çok iyi bu geziler...Diğer yerleri de heyecanla bekliyoruz:)Bu arada Kız kulesi ile ilgili verdiğin bilgiler de işime yaradı Zeynepcim.

Popüler Yayınlar