12 Ekim 2014 Pazar

İNCE KİTAPLAR

Bu aralar ince kitaplara merak sardım. Bu benim için keşif oldu gibi. Kitapçıya girip, hemen kitapların önünde durup, ne kadar ince kitap varsa, yazarları farklı olmak kaydıyla hepsini incelemeye başlıyorum. Hayat kısa, okunacak , tadına bakılacak çok yazar var. 100 sayfanın altında, 80, 70, 60 sayfalık ne kadar kitap varsa, alıp okumaya başladım. Hem çok kitaba daha az para ödüyorum. Bu esnada daha fazla yazar tanıyıp, hoşuma giden yazarları devam ettirmek daha iyi olacak. Neredeyse son 4 günde , 4 kitap bitirdim. Bu arada birlikte okuduğum kitaplar bir kenarda, başucumda bekliyor. Bu hızı ve düzeni şu anda devam ettirmek istiyorum.

Hepsini çok beğendim. Stefan Zweig ve Marquez 'in diğer kitaplarını mutlaka okuyacağım.
Ve Kafka tabii.
Hepsinin özetini ve beni neyin etkilediklerini daha sonra paylaşmak istiyorum.
 
 
Sırada ki kitaplarım da bunlar...
 
Tavsiyeniz var mı ?
 
 

3 Ekim 2014 Cuma

MELİSA'NIN KİTAPLARI

 
Melisa'ya kitap almaktan mutluluk duyuyorum. Tabii ki kendim için de hemen okusam okumasam beğendiğim, tavsiye edilen tüm kitapları, fırsat buldukça, elime geçtikçe alıyorum. Ama Melisa'ya kitap almak daha keyifli. Kitapları elime alıp, çizimlerini incelemek, arkalarını okuyup, kızımı nereye götüreceklerini incelemek hoşuma gidiyor. Bir de çocukluğumun kayıp kitapları gibi görüyorum onları. Bizim zamanımızda pek çok şey gibi, böyle güzel kitaplarda yoktu. Bu arada ben bu kitapların hepsini okuyorum. Okuyorum ki, kızımla kitaplar üzerine sohbet edebiliyorum, ve  anlayarak okuduğunu da anlamamı sağlıyor. Bazı kitaplardan o an hoşlanmaya biliyor. 3-5 sayfa sonra, bu kitabı okumak istemiyorum diyebiliyor. Zorlamıyorum. Bırakıyor, daha sonra zamanı geliyor, okuyor.  
 
  Bu kitapları bugün Yapı Kredi Yayınlarından  aldım. Bayram hediyesi. Her zaman bu kadar bol resimli kitap almıyorum. Ama bazen, nasıl benim de canım çekiyorsa, onun da keyif için bol resimli kitapların tadına ihtiyacı var.


Bu kitapların çoğu D&R 'a gittiğimizde kendisinin seçerek aldığı kitaplar...
 Henüz sırası gelmemişler var...
 Her zaman Roald Dahl'ın kitapları favorimiz.
 
Bu yayınları ilk defa alıyorum. Çocuk klasikleri, ama anladığım kadarıyla İş Bankasınınkiler kadar başarılı değil. Emre arkadaşı tavsiye etti diye aldırdı. Henüz sıra gelmedi.

Bu kitaplar okundu. Atatürk hikayeleri arada eline alıyor. Kısa kısa okuyor.

 Bu kitapları da daha önceden almıştım. Okudukları var, tekrar okudukları, ve yarım kalanlar uyuya kaldığı için.

 Var da var... Okunmuş, ve okunmamış
 Kütüphanede dahası da var.
Amaç mümkün olduğunca çeşit, farklı yazar, yayınevi olsun.

Şimdi , tüm yeni, yarım kalmış, tekrar okumak istedikleri kitapların adlarını yazıp bir kura torbası yaptık. Elindeki kitap biter bitmez, bir kura çekip onu okuyacak. Heyecan yarattık. İkimiz de mutluyuz.
 
Sizin favorileriniz tavsiyeleriniz neler ...
Yorumlarınızı bekleriz...
En güzel arkadaş kitap...
En değerli armağan kitap...
Çocuk kitaplarını herkes okumalı ;)
 
Tavsiye edilen kitapların isimlerini bekliyoruz.