2 Ağustos 2015 Pazar

Kolaj

 
2013 yılından bir kesit...
O gün, Atölye 63'ün ilk günüydü. Benim çalışma gibi bir niyetim yoktu henüz. Çünkü Melisa'yı Taksim'e Fransız konsolosluğuna Fransızca derslere götürüyordum. Oradan koştura koştura atölye arkadaşlarımın yanına gelmiştim. 2 saatlik sürem vardı Melisa'yı almak için geri dönmeme.
 Herkes harıl harıl kolaj yapıyordu. Amaç herkes kendi yaptığı resimleri çağrıştıran ressamların resimleriyle kolajlar yapıp, sonradan tuale geçirmekti. İster akrilik, ister yağlıboya... O günlerde eski hocamız bize yol gösteriyordu. Bana verilen ressamlar; Klee, Matisse, Dali, Kandinsky idi.
Ben çalışmayacağım diye hazırlıksız gitmiştim. Arkadaşlarımın kolajlarına yardım ediyordum. Herkes internetten renkli baskı almış, kesiyor biçiyordu. Renkli kartonlara  yeni kompozisyonlar yapıyordu. Ben de bir o yana, bir bu yana dolaşırken masanın üzerinde aşağıda ki görüntüyle karşılaştım.
 
 
Nasıl etkilendim anlatamam. Matisse 'nin resimlerinden çalışan başka bir arkadaşım, kesmiş biçmiş, kolajını bitirmiş, bu artık parçalar da üst üste kenarda öylece beni bekliyormuş :) " e bu bitmiş "dedim arkadaşıma . Hiç ama hiç bozmadan aldım ve renkli kartonun üzerine koydum ve yapıştırdım.
Bu bir işaretti. Yapacağın kolaj hazır, hadi resme başla diyordu bana içimdeki resim aşkı...
Bir sonraki hafta malzemelerimi atölyelere taşıyıp resmime başladım. Aşağıdaki resim son halinden bir önceki haliydi sanırım. Çok oynadım üzerinde, son halinin fotoğrafını bulamadım.


Aynı tarihlerde, başka artıklardan yaptığım resim de yukarıdaki. Bunun da resmini yaptım.


Bu ve aşağıdaki kolajları biriktirdiğim dergilerden kesip biçip, kopartıp yırtıp birleştirdim. Tuale özel bir tutkalla yapıştırıp, üzerinden boya ile geçtim. Tualde hem kağıt, hem boya zenginliği bir arada.
Denemesi ve sonuç çok keyifli. Yaptığım tuallerin fotoğrafı yine yok. Siz gözünüzde canlandırın.
 
 Bu kolaj bekliyor. Bence bu şekliyle çerçevelenmeli.
  


Bu kolajı da yapıp, tuale yapıştırıp resimleştirdim. Ama bu şekliyle kalsaydı daha iyiydi. 

 Bunu bozmadım. Çerçeve bekliyor.
 

Bu kolajda sadece Paul Klee'nin birçok resminden kolaj. Aynısını tuale geçirmeye başlamıştım. Yarım kaldı. Zamanının gelmesini bekliyor.
 
Kolaj, değişik kompozisyonlar oluşturmak için birebirdir. Yaratıcılığınızı geliştirirsiniz, hiç tahmin bile edemeyeceğiniz noktalara götürür sizi. Resme motive eder.
 
Pinterest kullanıyorsanız, collage ya da kolaj yazın, bir sürü değişik hayal dünyasına dalarsınız.
Bu arada beni takip etmek isterseniz, Zeynep Ünlü olarak bulabilirsiniz. Collage panoma 25 adet resim pinlemişim. Bu örnekler, kolaj hakkında ne demek istediğimi daha iyi anlatıyor.

11 yorum:

E S İ N dedi ki...

Kolajların harika olmuş Zeynep'cim.. Resime ilgi duyan ve amatörce de olsa yapmaya çalışan bir insan olarak...kolajların benim de resim aşkımı tetikledi;) zira bir yılı aşkın bir süredir elime fırça almadım..ben özellikle ilk 2 kolajını ve sondan bir öncekini çok beğendim.. ellerine sağlık.. iyi haftalar dilerim...

Zeynep Özmen Ünlü dedi ki...

Esincim,Pinterest teki kolajlara bak. Google'dan da bakabilirsin. Ilham verecektir.
Eski dergilerden, takvim yapraklarının faydalanabilirsin

Engin Ergin dedi ki...

Şu an tarifsiz bir hevese kapıldım ve kolaj yapmak istiyorum! Özellikle haritalar arasında kalmış kadını, kitapları ve çiçeği sevdim. Şehir hayatından ve onun getirdiği karmaşadan bunalan, kaçmak isteyen ama kaçamayan kadının sıkılmışlığını görüyorum orada. Ellerinize, emeklerinize sağlık.
Mutlu günler :)

Gökçe Demir dedi ki...

kolajlar çok güzel olmuş, insanı "ben de yapabilir miyim acaba" diye düşündürüyor.

MAVİANNE dedi ki...

çok ama çok güzel olmuş yaratıcı soyut hayal gibi
yüreğine sağlık

Deli Anne dedi ki...

NE GÜZEL İŞLER BU İŞLER:)

Zeynep Özmen Ünlü dedi ki...

Engin, mutlaka denemelisiniz.
Gökçe, acaba yok yapabilirim demelisin.
Maviannem, tesekkur ederim.

Merve Ayhan dedi ki...

sevgili zeynep hanım yeni hesabımdan tekrar sizi takip etmeye başladım okadar özlemişimki paylaşımlarınızı :) atölyenize ve yapmış oldugunuz resimlere kolajlara bayılıyorum iyiki bizlerle paylaşıyorsunuz.Ayrıca tüm paylaştıklarınızı da takip etmeye çalışıyorum tavsiyede bulunduğunuz kitapları,filmleri elimden geldiğince tedarik ediyorum.gezdiğiniz yerleri not alarak bende gitmeye çalışıyorum.sizden öğreneceğim daha çok şey olduğunu düşünüyorum ve iyiki böyle güzel paylaşımlarda bulunuyorsunuz teşekkürler.
Bu arada kızınız Melis çok büyümüş maaşallah ona sizin gibi bilinçli bir annesi olduğu için çok şanslı :) Güzel yuvanızda sağlık ve esenlikle :)

annemahsustan dedi ki...

Zeynep bayıldım kolajlara ve tabii ki senin fırçana.
Nasıl imrendim anlatamam, keşke yetenekli olsaydım senin gibi..

Sevgiler...

neslice tarifler dedi ki...

Ne güzel bir tesadüf olmuş o gün orada olmanız ya da ne güzel bir başlangıç..

Didem Yazici dedi ki...

Bende kolajlarını beğendim. Yastıklı, balonlu, satli olanı en çok sevdim. Kadınların uykusunda bile zamanla yarışmasını imgelemiş bana göre :)