ÇOCUKLUK GÜNLERİNE DAİR AKLINIZDA NE KALMIŞTIR?Çocukluk günlerine dair aklınızda ne kalmıştır? Ben kendi adıma sadece bir noktadan yola çıkararak,  bu fotoğraf ve arkasında getirdiği tüm anılar, konuşmalar, hisler, üzüntüler, ağlamalar, gülmeler, hayata dair ne varsa diyebilirim.
Aslında anlatacak ne çok şey var. Ama önemli olan detaylar değil, neler hissettirdikleri ve bizde bıraktıkları.Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi kitabı, hayatımızın tüm toparlanmışlığına , özetine bir örnek .
Hayatımızın özeti.
Masumiyet müzesini gezenler , tam olarak ne demek istediğimi anlayacaktır.
Orhan Pamuk 'un Hatıraların masumiyeti kitabının tanıtımında öyle bir cümlesi var ki, bunu okuduğumda işte tam aklımdan geçenler dedim.

Orhan Pamuk: "Bir şehirde benim yaptığım gibi 62 yıl sürekli yaşarsanız, şehrin, anıtların, binaların, manzaraların, duvarların, ağaçların, gecesi gündüzü, kedisi köpeği, sokaktaki insanı, kaldırımı, meydanı, her şeyi sizin hatıralarınıza gönderme yapan bir işarete dönüşür."

Bu yüzdendir ki, eski oturduğum semtlerde gezerken, Beşiktaş, Teşvikiye, Nişantaşı, Kurtuluş... buraları benim, benim hislerim, her biri bir tarafta duruyor, diyorum. Burada konuştum, şurada kederlendim, oradan geçerken şunun mutluluğunu duydum.

Bu arada, filmi ve filmin anlatısının kitabından da haberdar olalım.


Yorumlar

Ne kadar güzel yazmışsın Zeynepcim. Ben ve benim gibilerin duygularını aktarmışsın. Filmin kitabını da görmemiştim sayende haberim oldu.ikimizin de hatıraları olması ne büyük zenginlik...
tülin dedi ki…
Öyle bir anda okudum ki yazdıklarını... Şu kadarını söyleyeyim, fonda "Melihat Gürses- Kapın Her Çalındıkça" var. Siyah/beyaz fotoğraflar eşliğinde.

Senin, Nathali'nin, Tuna'nın yokluğunu bir şeyleri kuru, yavan hale getiriyor. Bilmenizi istedim :(
Storm Angel dedi ki…
Zeynep ne iyi ettin döndün! ama arayı açma lütfen. bloglar
eski heyecanını kaybetti ne yazık ki ama
direnelim buna, yazma gücünü seviyorum. keşke natali de yazsa
birşeyler..

Popüler Yayınlar