7 Eylül 2016 Çarşamba

TARİHİ SEMTİMİZ ... KUZGUNCUK, NAİL KİTABEVİ


Bunca senedir İstanbul'da oturuyorum. İstanbul'u İstanbul yapan bir semt olan Kuzguncuğu görmemek benim için çok büyük kayıp. Bu semtte insanlar akraba gibi birbirini gözlüyor, hissediyor, kolluyor, bakıyor. Herkes birbiriyle Kuzguncuk diliyle konuşuyor, gözüyle bakıyor. Farklı bir havası var. Herşey stabil, sakin. Semtde bir kargaşa yok, herşey sakin. Gelen buraya , sokaklarına, havasına, kaldırımına taşına uyum sağlıyor. Her yer minik cafe dolu. Herkes dışarda. Keyif pozitif zincirleme bir etkileşime dönmüş ve siz de bunu hissediyorsunuz. Burada bir çok dizinin çekildiğini biliyor muydunuz. Mesela bizim çocukluğumuzun Perihan Abla'sı. ve hatta o sokağa ismini de vermişler. ve diğeri  Ekmek teknesi....Bu gidişim bir iş ziyaretiydi. Çok detaylı gezemedim ama otoparkla gideceğim nokta arası bile yetti bana.

Bu  minik Kuzguncuk haritasını üzerinde dükkanlarıyla birlikte inceleyebilirsiniz.
Bir semtin böyle bir haritası olması bile ne kadar özel olduğunu gösteriyor.
Bu sokak aralarında kaybolup, fotoğraf çekmek isterdim.


Bu tarihi dokuyu keşke her semtimizde koruyabilseydik.

Kapılardaki, evlerdeki  bu özeni süslemeyi görmek isteyenler , bir Kuzguncuk turu mutlaka yapın derim. Otopark görevlisine sordum, haftasonları çok izdiham olmuyormuş.


Bu kapının önünde kaç kişi fotoğraf çektirmiştir kim bilir.

Nail kitapevini duymayanlar olabilir. Ben instagram hesabından takip ediyorum. ve keşke orada olsam dediğim çok zaman olmuştur.
Tam köşe bir bina ve iki katlı
Hayal ettiğimiz kitap okuma köşesini yapmış Nail kitap evi.
Camın kenarlarında döşekler var.


Döşeklerden birinden oturup, Eski bir İstanbul kitabını karıştırdım.

İnstagramdan daha güzel fotoğrafları görebilirsiniz. Benim sürekli takip ettiğim adresler ; Kuzguncuklife, cupinnkuzguncuk,personofkuzguncuk,nail_kitabevi,

5 Eylül 2016 Pazartesi

Benim gözümden Kadıköy


Kadıköy'e gidilince bir sürü şey yapılır. Dinginlik isterseniz, Moda'ya gidin, bol ağaçlı sokak aralarında yürüyün, çay bahçelerinin olduğu yere gelince Kemal'in yerine en dipteki yer bizim favorimiz, alışkanlığımız, olmazsa olmazımız, her gittiğimizde mutlaka oturduğumuz, anılarımızı biriktirdiğimiz yer. 2011 yılındaki bir paylaşımımı da buldum.

Ali Baba dondurmacısının önü de şenlik yeri her zaman, bayram yeri ya da mutluluk çemberi, herkes mutlu, herkesin yüzünde kocaman bir gülümseme, tatlı bir telaş ...


Fenerleri boşuna asmamışlar . :)

Tam karşısında ki konağa da bir bakın yerinde duruyor mu ...

Duvarları itina ile grafiti ile süslemişler. Bence sokakları neşeli hale getirmiş. Bu yollarda yürüyen herkesin dikkatini çekiyor ve herkes durup fotoğraf çekiyor.
Bu gezi, yazın başlangıcındaydı. Renkli saçlar, elde Ali baba dondurması, yüzde hadi anne çabuk ol gülümsemesi, arkada sırada bekleyen fotoğraf çekmek isteyenler...Bu banka reklamının üzerine yapılmış bir çalışma, kolaj gibi olmuş benim çok hoşuma gitti.


Kadıköy çarşıda kahveciler sokağında kahve keyfi de yapın. Her yer kahve kokuyor, her yer de kahve içiliyor. Her yerde mutluluk, pozitiflik var.
Otoparka bile bir grafiti kondurmuşlar.

Sahil tarafındaki parkın çevresinde de bir tur atabilirsiniz. Kadıköy iskelesinin önünden başlayıp, büyük bir çember çizip Moda'ya çıkmadan, tam Akmar pasajının arkasına çıkıyorsunuz.

Duvardan çıkartılmamış bir reklamve minik kilisenin duvarındaki bu güzel Kadıköy resmi...

Benim gözümden Kadıköy...