Albert Anker'in Beni Etkileyen Resmi.

Albert Anker
Oskar Reinhart Kişisel Müzesi / Winterthur İsviçre

Bu resme dikkatlice bakınca, dikkatimi çeken şeyler, büyükler kendi başına yiyiyor, küçüklerin hepsine tek tabaktan tek kaşıkla yemek yediren bir abla.  
Bu ressamı hep araştırmak istemiştim. Google sağolsun . Araştırınca o kadar güzel resimler çıktı ki.


Bu resimleri aslını Oskar Reinhart'ın Winterthur'daki kişisel dev koleksiyonun bulunduğu müzede gördüm. İsviçre'deki sanat müzesinden daha fazla resim vardı diyebilirim. Resimler de daha da güzeldi hatta.
Albert Samuel Anker (1 Nisan, 1831 - 16 Temmuz, 1910), özellikle çocuk portreleriyle tanınmış İsviçreli bir ressam ve çizerdir.
1845 ve 1848 yılları arasında Louis Wallinger'den ilk çizim derslerini aldıktan sonra, 1851'de Bern'de teoloji öğrenimine başladı ve Almanya Halle Üniversitesi'nde eğitimini sürdürdü. Fakat Almanya'da büyük sanat koleksiyonlarından ilham aldı, ve 1854'de babasını sanat kariyeri hususunda ikna edip Paris'e yerleşti ve Charles Gleyre stüdyosuna üye oldu.
1864'te Anna Rüfli'yle evlendi ve bu evlilikten dört çocukları oldu: Louise, Marie, Maurice and Cécile. Çocukları, sanatçının bazı resimlerinde görünürler.
Birçok İsviçre posta pulunda Anker'in çalışmaları yer alır, özellikle geliri gençlere yardımda bulunan hayır kuruluşlarına gidenlerinde.


Favori resimlerim en başta ki yemek yiyen çocuklar ve kızım Melisa'ya benzeyen Alber Anker'in kızının resimleri diyebilirim.

İSviçre'ye tekrar gittiğimde mutlaka müzesini ( evini ) ziyaret etmek istiyorum .


Daha detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz. 

Yorumlar

  1. Bu harika ressamla beni tanıştırdığınız için teşekkür ederim:) Resimlerin çoğu, özellikle ilk ikisindeki sahneler çocuk yurdunu hatırlattı, belki ressamın kendisi de böyle bir çocuk yurdunda büyümüştür, hele gelirlerin çocuk ve gençlerle ilgili hayır kurumlarına bağışlanması bunu düşündürüyor. Gerçekten duygu yüklü resimler, kim bilir ressam nasıl yoğun duygular yaşamıştır... hüzünlendirdi beni. Sevgiler

    YanıtlaSil
  2. Muhteşem bi resim gerçekten,hareketlenecekler gibi.

    YanıtlaSil
  3. hayırlı sabahlar zeynep hanım..inşallah iyisiniz..çok güzel bir paylaşım olmuş..en zayıf noktamın çocukların olduğu bir dönemde her bir çocuk fotografı resmi beni ziyadesiyle hüzünlendiriyor..bu fotoğrfalar iç açıcı geldi..teşekkürler..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder