HALLSTATT GEZİMİZ

Tam anlamıyla büyüleyici bir gezinin ardından, anlatmaya başlamak istediğim bir noktadan başlıyorum. Hallstatt. Avusturya'da Hallstätter gölü kıyısında. Küçücük bir köy, 2001 yılındaki nüfus sayımı 946 mış. Mutlaka buranın resmini bir yerlerde görmüşsünüzdür. Bir reklamda, görülmesi gereken yerler listesinde, ya da bir takvim kapağında.                        
Tepeden görünüş
Biz buraya Salzburg üzerinden gittik. Halstatt'da kalacak yer bulamadık. En yakın yer olan Gosau 'nın bir köyünde bir apartman dairesi kiraladık. Russbach'ta ki bu evi ve çevreyi daha sonra anlatacağım.
Hallstatt , bir rüya şehri ya da cennet dekoru sanki. Bir film sahnesi gibi. Gezmeye bakmaya doyamazsınız. Her bir ev, her bir kare önünde durup, dakikalarca vakit geçirebileceğiniz bir yer. Havası berrak, bir günlük cennette bir seyahat, hayata motive olmak için inanılmaz bir yer. Tarifi ifade etmek için bulamadığım kelimelere burada bir boşluk bırakıyorum, siz doldurun.Gölde kuğular yüzüyor. Gökyüzünde güneş. Gölün çevresinde dağlar itinalı yükseliyor.


Hallstatt 'da neler yapılır diye google'da yazdığınızda bir günde bitecebileceğiniz birkaç seçenek çıkar karşınıza. En güzeli, teleferikle tepeye çıkmak manzaraya bakmak, gölün çevresinde yürüyüş yapmak, gölde minik kanolar kiralayıp gezinti yapmak,  old town'u gezmek, ya da huzur için birkaç gün gölün çevresinde çok önceden kiraladığınız bir pansiyonda kalmak , hayatınızda kendinize vereceğiniz en muhteşem ve unutulmaz hediye olacaktır.İlk yaptığımız şey teleferikle yukarı çıkıp, manzarayı izlemek oldu. Ama hava sıcaktı ve çok berrak bir hava yoktu. Ben aynı yerlerin fotoğraflarını incelediğimde bulutların dağ seviyesine indiğini şapka gibi durduğunu görmüştüm, ya da dağlara etek olan bulutlar vardı. Ama klasik Hallstatt manzarasını ya da köyü görmediğiniz için heyecanla tekrar aşağıya inmeden önce, manzaranın karşısında yukarıdaki restauranda birşeyler içip keyif yapabilirsiniz. Tuz madeni gezisi vardı, ama onun görmeyi tercih etmedik.
Ara sokaklardaki görüntülerle baş başa bırakıyorum. O kadar çok çekmişiz ki seçim yapmakta zorlandık.

Bu meydan inanılmaz güzel. En fazla fotoğraf çekilen ve detaylarıyla oyalayan bir mekan. Vakit çok olsaydı, saatlerce oturup birşeyler içebilirdik. Evlerin altında minik restaurantlar var.El yapımı hediyelikler ve atölye bir arada.


O inanılmaz görüntünün önünde de bir hatıra fotoğrafımız olsun..


Mutlu Son.Yorumlar

 1. Onca gezdiğim yer arasında unutamadığım tekrar gitmek istediğim bir yer. bizde bayılmıştık, o tepe de bizim de fotolarımız var. siz yaz halini
  gördünüz biz gittiğimizde soğuktu ama bir de
  kar yağdığında görmek lazım. ne muhteşemdir kimbilir..

  YanıtlaSil
 2. Süpee bir gezi ve yazı olmuş, bana da beklerm

  http://gezgiccift.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 3. blogunuzu izlemeye aldım sizide bloguma beklerim :)

  YanıtlaSil
 4. Güzel blog lakin uzun zamandır sessiz olması üzücü.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder